A közös programok, a baráti találkozók, melyek boldogsággal töltik meg az ember életét, és amit révén jobban meg lehet érteni önmagát és a világot. De mi van, ha ez nem is igaz mindenki esetében? A tudósok meglepő felfedezést tettek, ami új fénybe helyezi az intelligencia és az emberi kapcsolatok közötti viszonyt.
A feltárt tudás birtokában nagy halmazú személyek – akiknek száma 15.000 fő körül mozog – életét elemezték, ahol az élettel való megelégedettséget, az intelligencia szintjét és az egészségi állapotot vizsgálták. A markáns tapasztalatok alapján a boldogság szavanna hipotézisét alkották meg, mely szerint az életünk a genetikai örökségeink és ezen keresztül az őseink élete alapján formálódik.
Mit jellemzi tulajdonképpen a modern életvitel lehet feltenni a kérdést, amihez a társadalom két pillérét vizsgálták részletesebben:
– A népsűrűség,
– A barátokkal való kapcsolattartás sűrűsége.
Tény és való, hogy a modern világban sokkal több személy vesz minket körbe, mint őseinknek kellett megtapasztalnia, viszont a barátainkkal ritkábban létesítünk kommunikációt. A tudomány szerint a kevésbé okos embereket jobban érinti a szavanna elmélet, mint a magasabb intelligenciával rendelkezőket.
A kutatások kapcsán felvetődött, hogy az intelligensebb emberek jobban kedvelik a városi életet, a vidéken élők viszont inkább a vidéki életközösségben érzik jól magukat. Valószínűleg e mögött az áll, hogy a városi emberek kevésbé érintkeznek egymással, mint vidéken. A kutatások szerint a városi emberek intelligenciája magasabb a vidéki emberekénél, mert alkalmazkodniuk kell egy „természetellenes”, nagy népsűrűségű környezethez.
Egyértelmű az is, hogy őseink szorosan kapcsolódtak egymáshoz, mivel ez a túlélés szerves része volt. Az intelligensebb emberek számára azonban nagyobb alapját képezte a személyes megoldáskeresési képesség, ami kisebb hajlandóságot jelent barátkozni, ezáltal kevésbé keresik őket az emberek.
A tudósok szerint a magasabb intelligenciájú embereknek vannak különleges „természetellenes” preferenciái és értékrendjei, amellyel őseink nem rendelkeztek.
Ha gyakran töltöd a szabadidődet a barátaiddal, ez még nem jelenti azt, hogy nem vagy intelligens. Azonban fontos megérteni, hogy a magányosság nem jelent egyenlőt a szellemi hátránybalévüléssel. Lehet, hogy te vagy az aki szereti csendesen tölteni az időt, és ez teljes mértékben normális!
A kutatások szerint a nagyon intelligens emberek annál boldogtalanabbak, minél több időt töltenek mások társaságában.
KÖZÖSSÉGI VÉLEMÉNYEK