Ha fellapozod a közösségi médiát, és beírod a keresőbe a “#faceofdepression” címkét, hirtelen felragyognak a képernyőn a boldog, mosolygó arcok – akik valójában harcolnak a depresszióval. Ezek a képek gyakran az érintettek által kerülnek fel, vagy a barátok és családtagok által, abban a reményben, hogy fel lehet hívni a figyelmet erre a problémára. Sajnálatos módon, sok esetben már későn következik ez be, és az emberek a képeken már nincsenek közöttünk. Most megnézheted, mi is a mosolygó depresszió, hogyan ismerheted fel, ha egy közeli hozzátartozót érint, és legfőképpen, hogyan tudsz neki segíteni.
Mosolygó depresszió: miben rejlik a veszély?
“A fénykép néhány nappal a férjem öngyilkossága előtt készült. Már gondolkodott a halálon, csak mi nem tudtunk róla.”
A mosolygó depresszió azt jelenti, hogy az érintett ember próbál boldognak és vidámnak tűnni, miközben belső szenvedés árnyékolja be az életét. Az ilyen emberek szenvedését nem látják mások, ezért a családja és a barátai nem gyanakodnak. Sokszor még maguk az érintettek sem ismeri fel a problémát, ezért nem keresnek segítséget. A mosolygó depresszióval küzdők gyakran aktívak társaságilag, sikereseknek és boldognak tűnnek – senki nem gondolná, hogy valójában milyen valóság rejlik a mosolygó arcmaszk mögött.
A legnagyobb veszély az, hogy a mosolygó depresszió és az öngyilkos gondolatok szoros kapcsolatot mutatnak. Energikusnak és lelkesnek tűnnek a külvilág felé, de a hátsó ajtók mögött értéktelennek és reménytelennek érzik magukat. A Linkin Park énekese, Chester Bennington öngyilkossága után, felesége, Talinda megosztott egy képet róla, ami néhány nappal az öngyilkossága előtt készült. A képen a családja körében mosolyog, és senki nem tudta, hogy milyen gondolatokkal küzd.
“Az utolsó kép anyámmal. Egy hónappal később, sajnos öngyilkos lett, csak pár nap volt hátra a 21. szülinapomig.”
A mosolygó depresszió a boldogság álarcába burkolózik, de vannak módszerek a felismerésére. A leggyakoribb tünetei:
-Szenvedély és érdeklődés hiánya az egykoron szeretett hobbik és tevékenységek iránt.
-Súlyingadozás és étvágycsökkenés.
-Fáradékonyság és figyelemzavar.
-Álmatlanság.
-Negatív helyzetekkel való megrögzött foglalkozás.
-Erőltetett és természetellenes boldogság.
Hogyan segíthetsz a mosolygó depresszióval küzdőknek?
“A legjobb barátom egy héttel az öngyilkosság előtt. Vigyázzatok a barátaitokra!”
-Segíts neki szembenézni a problémájával. Sokan félnek elismerni a depresszió jelenlétét, mert attól tartanak, hogy gyenge benyomást keltenek. Tudasd vele, hogy szereted őt, és támogatod bármilyen helyzetben.
-Légy jó hallgatóság. Ez azt jelenti, hogy figyelmesen hallgasd meg, amit mond. Kerüld a sablonos mondatokat, mint a “Nyugi, majd minden rendben lesz!” és próbálj vele együtt gondolkodni a következő lépéseken. Ajánld fel a segítségedet, ha szüksége van rád valamiben.
-Emeld meg az önbizalmát. Az önbizalom fontos része az érzelmi immunrendszerünknek. Ha gyengül, könnyen elveszíthetjük a motivációnkat. Próbálj segíteni neki abban, hogy találjon valamilyen értelmes elfoglaltságot, amiben újra sikeres lehet.
-Figyelj jobban azokra az emberekre, akiket szeretsz. Nem elég hetente egyszer írni, amikor eszedbe jutnak. Hívd fel barátaidat vagy családtagjaidat, és ne elégedj meg egy gyors “Velem minden rendben.” válasszal. Győződj meg róla, hogy nincs-e mögötte depresszió.
-Sejítsd neki, hogy „normálisan” viselkedjen. A mosolygó depresszióban szenvedő embert segítsd abban, hogy olyan tevékenységeket végezzen, amelyeket átlagosan boldog emberek szoktak. Ajánld fel, hogy csináljatok valamit együtt. A testmozgás például csökkentheti a depresszív tüneteket.
“Az utolsó kép a testvéremmől és rólam egy hónappal a tragédia előtt.”
-Javasold neki az egészséges életmódot és a testmozgást. Gyakran nehéz a depresszióval küzdőknek motiválódniuk az edzésre, de talán otthoni tornával sikerül megkedveltetni a mozgást. A szakértők szerint a depresszió néhány formájának kialakulásához hozzájárulnak bizonyos hiánybetegségek (például szerotonin és D-vitamin hiány), amelyeket kiegyensúlyozott étrenddel lehet kivédeni.
-Javasold neki a terápiát és az orvosi segítséget. A depressziót egymagában nehéz megszüntetni. Egy terapeuta hatékonyan segíthet a depresszió legyőzésében. Tudasd vele, hogy nincs abban semmi szégyellnivaló, hogy segítséget keres.
Ezeket láttad már?
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!