Budapest hajdani hírneve a patkányok hiányáról szólt
Merőben ellentétben azzal, amit a város nagy lakossága sugallhatna, Budapest hosszú évtizedek óta híres volt arról, hogy alig-alig találkoztak patkányokkal itt. Ennek azonban az elmúlt hónapokban úgy tűnik, vége.
A patkányészlelések száma ugyanis az előző évhez képest figyelemreméltóan, 40-50%-kal növekedett a főváros területén. Az előző év tavaszán 898 bejelentett patkányt jegyeztek fel, míg az idei adat már 1366-ra rúgott. A nyári hónapokban ugyanakkor még jelentősebb, hasonló mértékű növekedést tapasztaltak: az adatsorok szerint a tavalyi 1010 patkányszámból idén 1585 lett.
Budapest nem volt patkánymentes az elmúlt évtizedekben
Noha Budapest sohasem volt teljesen patkánymentes, a jelenlegi statisztikai adatok mégis rendkívüli figyelmet érdemelnek. Hasonló problémával kellett szembenéznie a városnak pontosan öt éve is, amikor ugrásszerűen megnőtt a patkányészlelési statisztika. Ekkor egy óvodai csoportnak otthon kellett maradnia, mert egy patkány úgy döntött, hogy az épületben telepszik meg. Szintén patkányjelentések érkeztek a II., a V. és a VIII. kerület több lakóépületéből is.
Mi lehet a patkányok szaporodásának oka?
A probléma okainak felderítése érdekében a Főpolgármesteri Hivatal is megszólalt az ügyben. A hivatal elmondása szerint a patkányok megnövekedett száma többek között az időjárás viszonyokkal is magyarázható. „A rágcsálók esetében három-négy évente észlelhető egy úgynevezett gradációs időszak, amikor a populáció nagysága meghaladja az átlagos értéket. Ezt tapasztalhattuk meg például az elmúlt évben a mezei pocok, egerek és vándorpatkány esetén is.
Az elmúlt télen a szokásosnál enyhébb időjárás és a hótakaró hiánya, valamint a meleg, száraz tavasz és nyár mind hozzájárultak az állomány növekedéséhez” – fejtették ki a hivatalban. Emellett azt is megjegyezték, hogy a bejelentett eseteknek csupán a 20%-a lett végül igazoltan patkányfertőzés.
Más tényezők, például a szemetesek gyakoribb megtelése, illetve az egerek és a patkányok összekeverése is közrejátszhatnak a növekvő bejelentésszámban. A portál információi szerint három évvel ezelőtt a fővárosban a kukák negyedét lebontották, amitől még gyorsabban teltek meg a szemetesek és ezáltal még vonzóbbá váltak a patkányok számára.
Ajánlott teendők patkányészlelés esetén
Amennyiben valaki patkányt észlel, bejelentést tehet a Főpolgármesteri Hivatal online közvetítésű űrlapján, amely éjjel-nappal elérhető. Emellett nyitvatartási időben az ügyfélszolgálat is fogadja a bejelentéseket. A központi ügyfélszolgálatot a +36 1 327 1957-es telefonszámon érhetjük el. Az ügyfélfogadási idők a következők:
Hétfőn és szerdán: 8:00–18:00
Kedden és csütörtökön: 8:00–16:30
Pénteken: 8:00–14:00
Védekezés a patkányok ellen
Bár a patkányok jelentkezése aggodalomra adhat okot, fontos tisztában lennünk azzal, hogyan védekezhetünk ellenük. Az élelmiszer biztonságos tárolása és a hulladék rendszeres elszállítása alapvető. A szemetesek és a hulladéktárolók zárása, a szerves hulladékok elkülönített kezelése mind hozzájárul a rágcsálók távoltartásához. Amennyiben valaki rendszeresen észlel patkányokat a környékén, érdemes a hivatalos szervekkel is felvenni a kapcsolatot a probléma hatékony kezelése érdekében.
A probléma kezelésének jelentősége
A patkányok nemcsak kellemetlenséget jelenthetnek, hanem különböző betegségeket is terjeszthetnek, amelyek az emberi egészséget is veszélyeztethetik. A rágcsálók elleni küzdelem tehát nemcsak közegészségügyi kérdés, hanem a városközkörnyezet tisztaságát és lakhatóságát is befolyásolja. Budapest vezetése folyamatosan dolgozik azon, hogy hatékony megoldásokat találjon a rágcsálópopuláció visszaszorítására, azonban a lakosság együttműködése is alapvető a probléma megoldása érdekében.