Hasznos

A sárban játszó gyerekek erősebbek?

Azokra a régi szép időkre biztosan mindenki emlékszik, amikor a játszótéren a sarazás volt a legnagyobb szórakozás. Bár a szüleinknek ez nem mindig okozott örömet, ám megengedték, mert tudták, hogy a játék és a szórakozás fontos a gyermekek számára. Most pedig a tudomány is megerősíti, hogy azok a gyerekek, akik a sárban és a homokban játszanak, életük során egészségesebbek meg életerősebbek lesznek.

1. A gyerekek és a természet kapcsolata mára eltűnt?

Sok szülő félti gyermekét a szabadban lebegő kórokozóktól és egyéb veszélyektől. Emiatt szívesebben látják a gyereket otthon, biztonságban játszani, inkább a virtuális világban. Richard Louv könyvíró több mint 3000 családdal készített interjút, és a beszélgetések alapján lehangoló következtetésre jutott: a gyerekek egyre kevésbé szeretnek a szabadban lenni, inkább a szórakoztató elektronikai eszközöket választják. “A jövő generációi lesznek azok, akik a történelem során a leginkább elidegenedtek a természettől” – figyelmeztető az író.

2. Egy kis kosz senkinek sem árt

Sok szakértő szeretne rávilágítani, hogy a sárban való játszás milyen pozitív hatással van egy gyerekre. Például Richard Louv és a gyermekorvos Maria Júlia Carvalho is azt vallja, hogy a gyerekeknek szükségük van arra, hogy a természetben előforduló mikroorganizmusokkal találkozzanak. Ezek az apró lények, amelyek a földben és a fűben találhatók, segítenek az immunrendszer fejlődésében. Ahhoz, hogy a gyerekek élvezhessék a szabadtéri játékot, a szülőknek meg kell találniuk a játék és a rend fennállásának az egyensúlyát.

Carvalho szerint a mikroorganizmusokkal történő érintkezés elősegíti a gyerek immunrendszerének kifejlődését, ennek következtében a jövőben kevésbé lesz hajlamos a különböző betegségekre és allergiákra. Louv pedig hozzáteszi, hogy a szabadtéri játszás segít a kreativitás növelésében, csökkenti a stresszt és a depresszió kockázatát, és elősegíti a kognitív fejlődést.

3. Az állatok is segítik az immunrendszer fejlődését

Egy tanulmány szerint azok a gyerekek, akik már csecsemő koruktól kezdve kutyával vagy macskával élnek, kevésbé hajlamosak allergiás megbetegedésekre. Ezek a gyerekek folyamatosan érintkeznek az úgynevezett endotoxinokkal, vagyis a porban és az állatokban található baktériumokkal, ami erősíti az immunrendszert.

4. Az immunrendszer működése

Az immunrendszer védőbástya a szervezet számára: felismeri és támadást indít az egészséget veszélyeztető baktériumok és kórokozók ellen. Ahogy a gyerekek nőnek és fejlődnek, úgy válnak ellenállóbbá a különböző betegségekkel szemben, hiszen az immunrendszer évek alatt „megismeri” ezeket a kórokozókat, és így hatékonyabban képes ellenük harcolni.

5. A természetnélküliség következményei

Ha a gyerekek nem kerülnek kapcsolatba a természetben előforduló mikroorganizmusokkal, akkor immunrendszerük gyengébb és sebezhetőbb lesz. Ezen kívül, olyan anyagokra is allergiás reakciót válthatnak ki, amelyek normál esetben nem okoznának problémát, mint például a pollen vagy az állati szőr. Richard Louv szerint a természettel való kapcsolat hiánya gátolja a kreativitás fejlődését. Ha a gyerekeknek nincs lehetőségük a szabadban játszani, akkor fizikai aktivitásuk csökken, és ez nagymértékben hozzájárul az elhízás kialakulásához, ami sajnos egyre gyakoribb probléma a gyerekek körében.

Te mit gondolsz erről?

Írj a véleményedet a témában a hozzászólási mezőben!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET