Sztorik

A szomorú zene, mint a hangulatjavítás hét eszköze

2014-ben online kutatást végző tudósok találkoztak megdöbbentő eredményekkel: a szomorú zene pozitív hatással van az érzelmi állapotunkra. Ezt az álláspontot megerősítette egy 2019-ben megjelent tanulmány is, amely szerint a depressziós emberek inkább preferálják a szomorú zenét, mivel azt tapasztalják, hogy javul tőle közérzetük. Most áttekintjük, hogyan segít a szomorú zene abban, hogy jobban érezzük magunkat.

7. Melankóliába merülsz tőle

A zenét gyakran társítjuk valamilyen kellemes emlékhez, például az első randevúnkra vagy egy gyermekkori családi összejövetelre. Még a szomorú zene is segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat.

A tanulmányok azt mutatják, hogy a szomorú dalok nem szomorúságot vagy boldogtalanságot keltenek bennünk, hanem nosztalgikus hangulatba hoznak. A nosztalgia egy keserédes érzelem, ami a képzelőerőt inspirálja és melegséggel tölti meg a szívünket a régi emlékek felelevenítésével.

6. Örömet ad

A kutatók szerint a zene által keltett szomorúság valójában örömöt szül. A szomorú zenének három fontos eleme van: nem lehet fenyegető, esztétikusan kellemesnek kell lennie, és emlékeztetnie kell a múlt eseményeire.

5. Ráébreszt, hogy lehetne rosszabb is

A szociálpszichológia szerint mindig jobban érzi magát az, aki arra gondol, hogy másnak még rosszabb. Ha Thom Yorke, a Radiohead frontembere énekli, hogy neki még rosszabb napja van, mint neked, a hangulatod javulni fog, kezded jobban érezni magad.

4. Tükröt tart a saját érzéseid elé

A pszichológia szerint hajlamosak vagyunk olyan zenét hallgatni, amely tükrözi a jelenlegi helyzetünket. A szomorú dalok ebben az esetben visszatükrözik a lelkiállapotod, azt az érzést kiváltva belőled, hogy nem vagy egyedül a fájdalom és a szomorúság közepette.

3. Változást hoz a hormonális egyensúlyban

A tudósok szerint a szomorú zene növeli a prolaktin szintet, amely hormon egyebek mellett segít a gyász feldolgozásában. Amikor ilyen zenéket hallgatsz, a tested felkészül egy szomorú eseményre, majd amikor a dal véget ér anélkül, hogy bármi szomorú történt volna, a tested megkönnyebbülten érzi magát a szomorúság terhének feloldódása miatt.

Zenehallgatás közben dopamin is felszabadul, amely hormon szabályozza többek között az örömöt és a motivációt. Így a zenét egy kategóriába sorolhatjuk a szeretkezéssel és az evéssel, mivel ezekkel is lehet győzni a rossz hangulatot.

2. Segít átvészelni a nehéz időszakokat

Many people find listening to sad music an effective method to cope with their own emotions. For example, if you’ve recently broken up with someone, you might listen to Adele’s „Someone Like You” and you might feel even worse and maybe cry about it. But after a good cry, you will feel better and be able to concentrate on moving forward.

1. Segít megnyugodni

A depressziós emberek jobban szeretik a szomorú zenét, mert ezek többnyire lassú ritmusúak, így relaxáló hatásuk van. Tehát a szomorúság érzését nem fokozzák vagy tartják fenn, inkább segítik egy mély lélegzetvételt és a nyugalmat.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET