Májunk a szervezet egyik legszorgalmasabb méregtelenítője. Minden nap kemény munkával tisztítja meg a méreganyagoktól, hogy egészséges maradhassunk. Ha a májunk nem működik tökéletesen, a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetünkben, ami különböző betegségeket eredményezhet.
A következő 6 tünet a máj működési zavaraira hívhatja fel a figyelmünket. Most ideje, hogy cselekedjünk az egészség megóvása érdekében.
1. Megzavarodottság
Ha a máj nem működik optimálisan, nem képes teljesen megtisztítani a vért a méreganyagoktól. Ennek következtében a mérgek hatással lehetnek az agyműködésre is, ami gondolkodási nehézségeket, döntéshozatali problémákat és emlékezeti zavarokat okozhat.
2. Alacsony vércukorszint
A máj is szerepet játszik a megfelelő vércukorszint fenntartásában. Ha a máj működése csökken, akkor a vércukorszint is csökken. Ez fáradtságot, rossz közérzetet, irritált hangulatot és koncentrációhiányt eredményezhet.
3. Hormonális egyensúly hiánya
A máj szabályozza a nemi hormonokat is. Ha a máj nem működik megfelelően, akkor az ösztrogén és a tesztoszteron termelődése felborulhat. Ebből következően csökkenhet a szexuális vágy, és súlyosbodhatnak a premenstruációs szindróma tünetei.
4. Hangulatingadozás
A hangulat és az emlékezés az agy állapotától függ. Ha méreganyagok jutnak az agyba, memória- és hangulatzavarok léphetnek fel. Ha ilyen tünetekkel küzdesz, érdemes májvizsgálatot végeztetni.
5. Szorongás
A szorongás és a depresszió is kapcsolatba hozható a máj állapotával. Ha ezekkel a problémákkal küzdesz, érdemes szakemberrel konzultálni, mielőtt gyógyszereket szednél a tünetek kezelésére.
6. Alvási apnoe
Ez a betegség a légzés alvás közbeni szüneteltetését vagy rövid időre, akár 10 másodpercig történő szünetelését jelenti. Súlyos esetekben a légutak akár 2-3 percig is elzáródhatnak. Leggyakoribb jele a horkolás. Ha ilyen tünetekkel küzdesz, érdemes orvoshoz fordulni, mert lehetséges, hogy májproblémád van.
Mivel javíthatjuk májműködésünket?
+ A legfontosabb, hogy egészségesen étkezzünk.
+ Csökkentsük a cukorfogyasztást napi 20 grammra.
+ Kerüljük a szénsavas italokat.
+ Fogyasszunk több zöld leveles élelmiszert, növeljük a növényi eredetű élelmiszerek fogyasztását.
+ Csökkentsük, vagy teljesen hagyjuk abba az alkoholos italok fogyasztását.
+ Fogyasszunk több kénben gazdag élelmiszert: tojást, fokhagymát, hagymát.