Sokáig az volt a szokás, hogy a kismamák bő szabású öltözékben próbálják elrejteni gömbölyded alakjukat. Azonban az utóbbi időben érdekes változások figyelhetőek meg: formátlan darabok helyett divatos miniszoknyákkal, melegítőkkel és elegáns ruhákkal találkozhatunk a várdándós hölgyek körében. Az alábbiakban bepillantást nyerhetünk a változásokba, és megnézhetjük, hogyan alakult a kismamadivat az évszázadok folyamán.
A 1400-1500-as évek kismamadivatja
Ebben az időszakban a nők többnyire otthon töltötték a terhesség idejét, így különösebb trendekről nem beszélhetünk. A fontosabb szempont az volt, hogy elrejtsék a pocakot. Egy századdal később már kötények segítettek ebben.
A 1600-1700-as évek kismamadivatja
A barokk korban jelent meg az „adrienne”, amely az első, kifejezetten várandós nőknek készült ruhadarab volt. Ez a ruha a terhesség minden szakaszában megfelelő kényelmet biztosított a kismamák számára.
A 1700-1800-as évek kismamadivatja
A kismamafűzők váltak nagyon népszerűvé ebben az időszakban, amelyek könnyen alkalmazkodtak a növekvő pocakhoz, emellett megfelelő támasztást biztosítottak a gerincnek. A gyakorlatban a népszerű kismamaruhákat inkább a mell alatt szabták, amelynek a mellrészét már könnyedén le lehetett csatolni, ezáltal megkönnyítve a szoptatás.
A 1800-as évek kismamadivatja
Ebben az időszakban a magas derékvonalú ruhák hogyunkt, azaz a várandós nők bátran viselhették az általános ruhadarabokat. Az öltözködést kismamafűzők megjelenése segítette nagyban.
A 1900-as évek elejének kismamadivatja
Az Egyesült Államokban ebben az időszakban jelentek meg az első kifejezetten kismamaruhák. Az állítható blúzok és a kismamafűzők segítették a divatos öltözködést.
A 1920-as évek kismamadivatja
A kmsamák fellélegezhettek, hiszen a kötött ruhák mindennapi viselése már nem volt elvárás. A lágy vonalú, buggyos derékrészű ruhák divatja tette lehetővé, hogy a várandós nők is kényelmesen és divatosan öltözködhessenek.
A 1930-as évek kismamadivatja
Ennek az évtizednek a kismamadivatja kissé visszatért a korábbi konzervatív vizekre. A várandós hölgyek újra elkezdték rejtegetni pocakjukat. Ennek ellenére a fodros nyakkivágások és nagy méretű masnik hozzájárultak ahhoz, hogy a kismamák divatosan és kényelmesen léphessenek az utcára.
A 1940-es évek kismamadivatja
A negyvenes éveket az A-vonalú fazonok, a csavart elejű ruhák és az apró minták uralják. A gombos blúzok továbbra is népszerűek, mivel lehetővé tettek a könnyű szoptatást.
A 1950-es évek kismamadivatja
Lucille Ball amerikai színésznő volt az első, aki nyilvánosan vállalta várandósságát egy televíziós műsorban. Ennek következtében az általa divatba hozott hosszú blúz, szűk nadrág kombináció vált a kor népszerű kismamadivatjává.
A 1960-as évek kismamadivatja
A hatvanas években a várandós nők a terhességüket követően különböző ruhákat vásároltak maguknak. A köznyelvben babydoll-nak nevezett stílus volt az egyik legnépszerűbb, a miniruhák pedig gyakran fordultak elő.
A 1970-as évek kismamadivatja
A hetvenes években a kényelmes, virágmintás maxiruhák jöttek divatba, ami a kismamák körében népszerű választás volt.
A 1980-as évek kismamadivatja
A nagy galléros, masnis zsákruhák hozták a divatot. Diana hercegnő, aki terhesen születhetett meg Vilmos herceget, a túlméretes, pasztellszínű zsákruhákat képei által világszerte népszerűvé tette.
A 1990-es évek kismamadivatja
Demi Moore a Vanity Fair címlapján meztelenül mutatta meg terhes hasát, ezzel megteremtve a terhesség büszkébbek mutatásának trendjét. A kilencvenes években a nők közvetlenebb hozzáállást mutattak a terhességhez, ennek köszönhetően pedig a hasak nyilvános megjelenése egyre gyakoribb lett.
A 2000-es évek kismamadivatja
A kétezres években még tovább fokozódott a terhes test büszke bemutatása. Sarah Jessica Parker, Kate Hudson és Naomi Watts maga is viselte ezt a trendet..
A 2010-es évek kismamadivatja
Ez a trend a következő évtizedben is folytatódott. Egyre több nő mutatja büszkén terhes hasát szép hosszú ruhákban, amik a sztárok körében is rendkívül népszerűek voltak.
A mai kismamadivat
A jelenlegi trend abba az irányba mozdul, hogy a várandós nők inkább olyan ruházatot viselnek, amelyben jól érzik magukat, legyen az miniszoknya, jóganadrág vagy kivágott ruha. Itt nincsenek szabályok, mi jelölhető ki kismamaruhának.