Szobanövényeink az idő előrehaladtával megváltoztatják ökológiai igényeiket: a termőközegük kellős közepének változása miatt egyre nagyobb cserépre vagy edényre van szükségük. Ahogyan növekednek, nem állíthatunk nekik határokat, hagyjuk őket szabadon fejlődni. Gondoskodjunk róluk megfelelően, ültessük át őket és biztosítsunk számukra elegendő tápanyagot.
Átültetés az egyéves korban ajánlott!
A fiatal lévén a kis növények megtalálják a helyüket még egy kisebb cserépben is, de amint betöltik az egyéves kort, elkezdődik a növekedés. Ekkor már érdemes átültetni őket egy nagyobb edénybe, amely több teret biztosít számukra a fejlődésre.
Az öregedő növényeket elegendő kétévente átültetni. Az edény méretétől függetlenül a fejlődésben lévő növényeket mindig a lehető legnagyobb edénybe kell ültetni. Szükségünk lesz egy 2-3 cm-rel nagyobb edényre, mint a jelenlegi.
Hogyan végezzük el?
Az átültetés remek alkalmat teremt a növény alapos fertőtlenítésére. Ilyenkor óvatosan mossuk le a gyökereket folyó víz alatt, hogy megszabaduljunk a kórokozóktól és esetleges penészgombáktól.
Próbáljunk meg a lehető legnagyobb mennyiségű régi földet eltávolítani a növényről, de óvatosan, nehogy megsérüljenek a gyökerek.
Mikor a legjobb az átültetés?
Az átültetés legoptimálisabb időpontja a tavasz, mielőtt a növény aktív növekedési időszakba lépne, de nyáron is megtehetjük. Azoknál a növényeknél, amelyek télen vagy kora tavasszal virágoznak, az őszi átültetés a megfelelőbb. Ilyenkor különösen óvatosnak kell lenni, hogy ne okozzunk kárt bennük.
Sürgős beavatkozás szükséges?
Ha a növényünk állapota hirtelen romlani kezd, elsárgul, rothadásnak indul, azonnali átültetést igényel. Ezt még a virágzás ideje alatt is elvégezhetjük.
Kiemelendő tipp:
Ha a növény gyökere sérült vagy rothadásnak indult, vissza kell vágni a beteg részeket. A levágott végeket kezeljük kálium-permanganát és faszén keverékével, ez serkenti a gyökeresedést. Ha a földben bogarak voltak, használjunk speciális bogárirtót az átültetés előtt. Ezután ültessük a növényt friss termőföldbe és egy nagyobb edénybe.
Az erős gyökérrendszerrel rendelkező növények könnyebben vészelik át az átültetést, gyorsabban alkalmazkodnak a változásokhoz, mint a gyengébb gyökérrendszerűek. Fontos, hogy az átültetés utáni 1-2 hétben ne öntözzük túl a növényeket, ők ugyanis ekkor még nem képesek a víz megfelelő felhasználására, túlöntözés esetén a gyökerek elrohadhatnak.
Az átültetés sikeres elvégzése után növényeink hálásak lesznek, és gyönyörű látványt nyújtanak otthonunkban.
Ezeket láttad már?
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át