2026-tól máshogy számolják majd az áram használatát bizonyos felhasználói csoportokban.
A kormány előzetes tervében szerepel, hogy a jelenlegi áramszámítási módszert, mely nem befolyásolja az áram árát, kiiktatják. Az új modell alapja az idő arányosan differenciált ártáblázat lesz, ami kedvezőbb árat biztosít a napközben felhasznált áramért, mint a reggeli vagy az esti használatért. Az információhullám a közelmúltban nyilvánosságra hozott kormányzati dokumentumokból származik.
Miért döntöttek az időarányos árazás mellett?
Az új intézkedés végrehajtásának elsődleges oka az, hogy a fogyasztókat visszatérítsék a napi áramhasználatra, amikor a napenergia rendszerek a legnagyobb mennyiségben termelnek energiát. Jelenleg a legmeghatározóbb áramfogyasztás a nap végén tapasztalható, ha a napenergia termelés már alábbhagy, és drágább energiaforrásokat kell bevetni az instabil ellátás elkerülése érdekében.
A napenergia rendszerek napközben nagy mennyiségű energiát termelnek, melyek egy része nem hasznosul, mivel ilyenkor a lakossági igények gyakran alacsonyabbak.
A kormány célja, hogy a fogyasztóknak napközben, amikor az energia bőségesen termelődik, alacsonyabb áron nyújtson áramot. Ez ösztönzi őket arra, hogy ilyen időpontokban nagyobb mennyiségben használják az áramot.
Okosmérők: Kapu a változás felé
Az időarányos ártáblázat megjelenése elsősorban azokat fogja érinteni, akiknél okosmérőket alkalmaznak már. Az ilyen típusú felhasználók száma jelenleg mintegy 650 ezer, és emelkedő tendenciát mutat.
Az okosmérők képesek a valódi energiafelhasználást valós időben mérni, így lehetővé válik az időarányos ártáblázat alkalmazása, valamint a fogyasztók pontosan láthatják, mekkora összeget fizetnek az áramhasználatért a napszak különböző időpontjaiban.
Mit remélhetnek a felhasználók az új rendszerben?
Az új rendszer bevezetésével a napközbeni áram felhasználás költségei jelentősen csökkenhetnek, különösen a déli és a koradélutáni órákban, amikor a napenergia a legnagyobb mértékben elérhető. Ezzel szemben a reggeli és esti órákban, amikor az áramra nagyobb igény mutatkozik, a fogyasztás kissé drágább lehet.
Az új elszámolási rendszer bevezetésének további célja, hogy a lakossági felhasználók tudatosabban fogyasszanak energiát és a rendelkezésre álló technológiák (például: időzített háztartási gépek, energiatárolók) segítségével hozzájáruljanak egy fenntarthatóbb energiagazdálkodáshoz.
Annak ellenére, hogy az átállás elsősorban azokat érinti, akik rendelkeznek okosmérővel, várhatóan a jövőben ezt a számítási rendszert minden háztartásban alkalmazni fogják.
Az okosmérők további terjesztése és az energiatudatosság növelése kulcsfontosságú szerepe lesz abban, hogy az energiafogyasztás jobban képes reagálni a megújuló forrásokra és ezzel csökkenteni az energiatermelés költségeit is.
Az új tarifarendszer bevezetése a kormányzati tervek szerint fontos lépés a fenntartható energiafelhasználás felé, amely a napenergia-kapacitás jobb kihasználásával hozzájárulhat a klímacélok eléréséhez is.
Szeretnél további információkat? Olvass minket a Google Hírekben is!
A leírtak szerint várhatóan változások állnak elő a rezsicsökkentésben: megismerhetjük az új díjszabási rendszert.