HírekKülföld

Atomháború a Küszöbön?!

Létezhet valaki, aki elég örült ahhoz, hogy kirobbantson egy atomháborút? Lehetséges, ugyanis a napokban Észak-Korea egy újabb figyelmeztetést adott ki, amely egyenesen a feszültség növekedéséhez vezetett a Koreai-félszigeten. A figyelmeztetés azután érkezett, hogy egy amerikai nukleáris tengeralattjáró dokkolt Dél-Koreában. Ez az észak-koreai hatóságok szerint közvetlen fenyegetést jelent az ország nemzetbiztonságára.

A USS Alexandria nevű atommeghajtású tengeralattjáró hétfőn érkezett Busan kikötőjébe. A tengeralattjáró utánpótlást vett fel és a legénység pihenhetett. Az esemény nem szokatlan, hiszen az Egyesült Államok gyakran telepíti stratégiai eszközeit Dél-Koreába. Az észak-koreai válasz most különösen éles volt. Észak-Korea védelmi minisztériuma a KCNA állami hírügynökség által kiadott nyilatkozatban kijelentette, hogy az Egyesült Államok „veszélyes, ellenséges katonai cselekedetét” komoly aggodalommal figyelik. Ez akár tényleges fegyveres konfliktushoz is vezethet a régióban.

Az észak-koreai nyilatkozat szerint az amerikai lépés az „USA változatlan konfrontációs hisztériájának egyértelmű kifejeződése”. A minisztérium hangsúlyozta, hogy az észak-koreai hadsereg készen áll arra, hogy minden eszközzel megvédje az ország biztonságát és érdekeit. Emellett a regionális békét is védeni kívánják. Az állítás mögött az a fenyegetés áll, hogy Észak-Korea nem tűri tovább a provokációkat. Kész bármilyen eszközzel válaszolni, ha szűkséges akár atomháborúval is.

Az észak-koreai vezető, Kim Dzsongun, az elmúlt időszakban többször is erősített a retorikáján az Egyesült Államokkal szemben. Ez különösen azóta van így, hogy Donald Trump visszatért a Fehér Házba második elnöki ciklusára. Trump, aki korábban személyesen találkozott Kim Dzsongunnal, újabban „okos fickónak” nevezte Kimet. Kijelentette, hogy újra felveszi vele a kapcsolatot. Azonban az elmúlt találkozók nem hoztak áttörést. A Hanoi-i csúcs 2019-ben összeomlott a szankciók enyhítéséről szóló tárgyalások miatt.

Észak-Korea nukleáris és ballisztikus rakétaprogramja az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai ellenére folytatódik. Ezek növelik az atomháború esélyét és folyamatos feszültséget okoznak a nemzetközi közösségben. Az ország nemrégiben egy új hiperszonikus közepes hatótávolságú rakétát tesztelt, amely képes távoli célpontok elérésére a Csendes-óceánon. Dél-Korea katonai forrásai szerint Észak-Korea egy olyan rakétát is kilőtt, amely több mint 1100 kilométert tett meg, mielőtt a Japán-tengerbe esett.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea válasza az észak-koreai fenyegetésre a katonai gyakorlatok intenzív növelése volt. Ezekbe beleértve a hadihajók, bombázók és tengeralattjárók gyakoribb jelenlétét a régióban. Azonban ezek az erődemonstrációk csak tovább fokozzák a feszültséget. A nemzetközi közösség aggódik a konfliktus eszkalálódásának lehetősége miatt.

Az ENSZ képviselői ismételten felhívták a figyelmet a feszültségek csökkentésének szükségességére. A releváns Biztonsági Tanácsi határozatok teljes körű végrehajtását is szorgalmazzák. Azonban a diplomáciai és katonai helyzet a Koreai-félszigeten továbbra is ingatag marad. A világ figyelmesen követi a fejleményeket, hogy vajon a párbeszéd vagy a konfrontáció lesz-e a következő lépés.

Ez az incidens ismét rávilágít arra, hogy a nukleáris fegyverek és a nagyhatalmi politika milyen veszélyes egyensúlyban tarthat egy régiót. Itt a béke mindig csak egy lépésnyire van a háborútól.

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Bemutatkozás: Üdvözöllek, a nevem Ilyés Lőrinc. A tény, hogy írassal foglalkozom még számomra is idegen... a csalódás volt a szikra és az ihlet táplálja a tüzet. Igyekszem minden nap éltetni a lángokat.

EZ MÉG ÉRDEKELHET