Kétségtelen, hogy a használt autó vásárlásánál az elsődleges szempont mindig a műszaki állapot. De néhány apró, könnyen elkövetett hiba nem csak fejfájást, hanem felesleges pénzkiadást is okozhat. Ezért összegyűjtöttünk 10 olyan hibát, amire mindenképp érdemes odafigyelnünk, ha autóvásárlásra adjuk a fejünket.
Gondoskodjunk a viszonteladásról előre.
Új autó vásárlásakor ritkán gondolunk arra, hogy egyszer meg szeretnénk szabadulni tőle, és természetesen a lehető legjobb áron szeretnénk ezt megtenni. Ezt figyelembe véve nem mindegy, milyen színű autót választunk.
Lehet, hogy egy narancssárga vagy „hupikék” autó képviseli számunkra az „álmok autóját”, de tudnunk kell, hogy a kevésbé népszerű színű autóknál általában 20-30%-al alacsonyabb áron tudjuk őket továbbadni. Ha nem szeretnénk emiatt súlyos százezres veszteséget, akkor válasszunk népszerű színek közül, melyek ma a fekete, a fehér és a szürke.
Gondoljunk a fenntartási költségekre.
Autóvásárláskor a legtöbben csak a megvásárolni kívánt gépjármű árára gondolunk, de fontos, hogy számoljunk a jövőbeni fenntartási költségekkel is. Ezek évenként növekedni fognak és sajnos nem mindig lesznek arányban a fizetésünkkel. Ezért érdemes olyan autót vásárolni, aminek a komolyabb meghibásodás esetén is könnyedén tudjuk fizetni a javítási költségeit, anélkül, hogy csődbe menne a családi költségvetés.
Ne fizessünk felesleges extrákért.
Érdekes érzés lehet a „fullextrás” szó olvasása egy megvásárolni kívánt autó adatlapján, de gondolkodjunk logikusan: valóban szükségünk van ennyi extrára?!
A legtöbben például nem szoktunk cigarettázni vezetés közben, tehát a szivargyújtó és a hamutartó teljesen felesleges. Az új okostelefonok már rendkívül pontos GPS alkalmazásokkal és sok extra funkcióval rendelkeznek, ezért ha nem szükséges a mindennapi autózásunkhoz, akkor a beépített GPS is elhagyható, és így tovább. Felesleges extrák helyett inkább gondoljunk a biztonsági funkciókra, amelyekből soha nem elég, és egy-egy baleset esetén az életünk vagy a szeretteink élete is múlhat rajtuk.
Kerüljük azokat az autókat, amelyek nemrég kifutottak a gyárból.
Kevesen ismerik ezt, de egy új autó vásárlásánál az első három évben gyorsan csökken az autó értéke. Ez a jelenség teljesen független az autó műszaki állapotától vagy a futott kilométereitől, és mindenféle autónál megfigyelhető. Ez közép- és felsőkategóriás autónál akár több millió forintos veszteséget is jelenthet, tehát ha nem akarunk gyorsan sok pénzt elveszíteni, akkor óvakodjunk a nemrég megjelent modellektől és inkább 3-4 éves autókon gondolkodjunk.
Ez jó választás lehet, mivel az autó gyártását követően sok gyártási hiba derül ki a különböző autómodellekről, így 3-4 év elteltével már nagyobb magabiztossággal választhatunk a különböző márkák közül.
Gondosan válasszuk meg az autó méretét.
Mielőtt eldöntjük, hogy milyen autótípusra van szükségünk, érdemes nemcsak a személyes preferenciáinkat figyelembe venni, hanem például azt is, hogy milyen gyakran utazunk vele, hány utast szállítunk, stb.
Például, ha előreláthatólag csak városi közlekedésre lesz szükségünk az autóra, akkor érdemes kisebb kupékat és szedánokat nézni, amelyek keveset fogyasztanak és olcsók fenntartani. Ha viszont nagycsaládos vagyunk, és gyakran utazunk az országban, akkor a városi terepjárók és kombi személyautók lehetnek a megoldás.
A presztízs értéktől és gazdasági szempontoktól vásárolt autók között nincs jó és rossz döntés.
Ha anyagi helyzetünk és az a környezet, ahol az autót fogjuk parkolni (ne parkoljunk a lakótelep közepén), lehetővé teszik, akkor igenis megérheti prémium kategóriás modelleket választani. Ha azonban ez nem lehetséges, akkor legyünk előrelátóak és összpontosítsunk inkább az autó műszaki jellemzőire, a megbízhatóságra és természetesen az autó árára.
Készüljünk fel.
Autóvásárláskor soha ne hagyatkozzunk csak az értékesítő szavaira. Nem számít, hogy mennyire kompetens szakembernek tűnik, alapvetően egyetlen dolog vezérli őt: hogy el tudja-e adni nekünk az autót. Ezért vásárlás előtt gyűjtsünk össze minél több információt a vásárolni kívánt járműről, (az autonavigator.hu weboldal ebben nagyon hasznos lehet) vagy ha lehetséges, konzultáljunk független szakértővel, akit akár magunkkal is vihetünk a vásárláshoz.
Tudjuk meg, hogy mikor vannak a legnagyobb kínálatok a használt autó piacon.
A legjobb idő a használt autó vásárlásra a december-március közötti időszak. Télen nagyon kevés az autóvásárlás, ezért ekkor a legnagyobb a választék, ráadásul a kereskedések gyakran extra kedvezményekkel készülnek ebben az időszakban. Ha tehát minél több modell közül szeretnénk kiválasztani a számunkra ideális autót, akkor mindenképpen a téli hónapokban kezdjük el a keresést, mert nyárra már általában csak a kimerült, senkinek sem kellő modellek maradnak a kereskedésekben.
Próbáljunk meg alkudni.
A legtöbb autókereskedő úgy állapítja meg az árakat, hogy belekalkulálja a vevők alkudozási hajlamosságát. Mondjuk neki, hogy van egy olcsóbb és jobb ajánlatunk, hívjuk fel a figyelmét az autó minden apró hibájára, ezzel több tíz, de akár százezer forintot is megspórolhatunk egy használt autó vásárlásánál.
Ne siessünk az autóvásárlással.
Bármennyire is szép és ideális modellel találkozunk, ne siessünk a vásárlással. Ha a kereskedő meglátja bennünk a vásárlási szándékot, általában azonnal felajánlja a foglaló lehetőségét, de ne tegyünk olyat, amit később megbánhatunk. Gondolkodjunk hideg fejjel, gyűjtsünk további információkat a kiválasztott modellről és nyugodtan nézzünk körül más kereskedésekben is, hiszen sosem tudhatjuk, mikor találkozunk egy sokkal jobb, kedvezőbb ajánlattal.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!