Sokat hallunk a „biológiai óra” jelenségéről, és arról, milyen jelentőséggel bír életmódunk szempontjából a megfelelő alvási ciklus. Legtöbbször azt gondoljuk, hogy napi 7-8 óra alvás elég, de ez nem mindig van így.
Alváshiány és következményei
Sokan várják a hétvégét, hogy végre kellő mennyiségű alvást lehessen gyűjteni. Ez azonban nem a legideálisabb megközelítés. Az alváshiány hosszú távon ronthatja az alvás minőségét, és károsíthatja az egészséget is.
Az elégtelen alvás erősítheti az immunrendszer gyengülését, aminek súlyos következményei lehetnek. Alábbi egészségi problémák és betegségek esélye növekedhet meg:
Kimerültség, Depresszió, Hormonműködés megváltozása, Keringési betegségek, Látászavarok, Cukorbetegség
A rossz minőségű alvás hatással van egészségünkre és külsőnkre is. Karikák keletkeznek a szemeink alatt, hízás léphet fel, sápadttá válhatunk. Koncentrációs képességünk gyengül, gyorsabban öregszünk, és kevésbé tudjuk hatékonyan ellátni a mindennapi feladatainkat.
Életkor és alvásigény
Az életkorunk nem csak az egészségi állapotra és a testi funkciókra van hatással. A tudósok szerint az életkor és a szükséges alvásmennyiség között is szoros az összefüggés. Az egyes életkorokban a következő mennyiségű alvásra van szükségünk naponta:
0-3 hónaposig: 14-17 óra, 4-11 hónaposig: 12-15 óra, 1-2 évesig: 11-14 óra, 3-5 évesig: 10-13 óra, 6-13 évesig: 9-11 óra, 14-17 évesig: 8-10 óra, 18-25 évesig: 7-9 óra, 26-64 évesig: 7-9 óra, 65 év felett: 7-8 óra
Ahogy öregszünk, annál kevesebb alvásra van szükségünk a regenerálódáshoz. A 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők többször naponta is aludnak. A 18 év alatti gyerekeknek napi több mint 8 órát kellene aludniuk. Ez azonban jelentősen csökken az életkor növekedésével és 65 évesnél idősebb korban ismét növekedés tapasztalható. Fontos azonban, hogy az egyéni szükségletek is befolyásolják az alvásigényt, ami eltérhet a fent jelzett ajánlott időtartamoktól.
Javítsa alvásminőségét
Fontos odafigyelni az alvás minőségére és időtartamára, hisz a rossz minőségű alvás hosszú távon ronthatja egészségünket. Az alábbi tippekkel javíthatja alvási szokásait.
Különítsd el a napot az éjszakától, mert a szervezet nappal éber, éjszaka pedig pihenni kíván. Ha ezt nem tartod be, alvási problémáid felléphetnek.
Kövess egy konzisztens alvási ütemtervet, melyben minden nap azonos időben alszol és ébredsz fel.
Ne fogyassz üdítőket és energiaitalokat lefekvés előtt.
Lefekvés előtt kerüld el a túl nagy evést.
Tervezz kellemes hangulatot a hálószobádban.
Jó minőségű matracot és ágyneműt használj.
Egy rövid séta a friss levegőn segít az elalvásban.
Lefekvés előtt ne használd a telefonodat vagy a számítógépedet, este pedig kapcsold ki a különböző elektronikus eszközödet.
A fizikai aktivitás és a relaxációs technikák is fontosak a jó alvás érdekében.
Az eleget alvás és a pihent ébredés ne tűnjön annyira bonyolult és lehetetlen feladatnak, mint amilyennek az elsőre látszik. A fentiekben említett tippekkel könnyedén megteremtheti a friss és egészséges alvás lehetőségét.
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át