Hasznos

Az anyai szoptatás hosszú időn át: 6 olyan előny, ami az anyának és a babának egyaránt jót tesz

Mindegyik anyuka maga dönti el, hogy mennyi ideig szoptatja babáját, és mikor kezdődik az elválasztás. A WHO szerint ideális esetben ez hat hónapig tart, majd további két évig fokozatosan megy végbe, miközben megkezdődik a hozzátáplálás. A hosszú időn át tartó szoptatásnak számos előnye van mind az anyukára, mind a babára nézve.

1. Jobb egészség, erősebb immunrendszer

Az anyatejben rengeteg a fehérvérsejt, amelyek immunitást növelő hatásúak. Ez azt jelenti, hogy a szoptatással tovább folytathatjuk azt az időszakot, amikor a baba közvetlenül anyatól kap immunerősítést. Az anyatej képes alkalmazkodni a baba igényeihez, és antitestekkel látja el a baba szervezetét, hogy küzdjenek a különböző fertőzésekkel szemben.

Minél tovább tart a szoptatás, annál több olyan egészséges anyagot tud biztosítani a baba számára az anya. Ennek az a hatása, hogy folytatódik a baba egészségi állapotának javulása, és csökkennek bizonyos betegségek kockázatai.

2. Pozitív hatás az agyfunkciókra és viselkedésre

A szoptatás segítik a fejlődő mikrobiom kibontakozását a szükséges tápanyagok biztosításával, aminek hatása van az agy funkcióira és viselkedés-szabályozó mechanizmusaira. Számos tanulmány állapította meg a szoptatás és a magasabb intelligencia közötti összefüggést, bár ezek mellett vannak még más tényezők is, amelyek nagyobb mértékben befolyásolják a gyermek intelligenciáját. Az viszont biztos, hogy az anyatejben olyan tápanyagok találhatók, mint például a DHA, amely pozitívan hat a gyermekagy fejlődésére.

3. Egészséges bél mikrobiom

A szoptatás jelentős hatással van a fejlődésre és az immunrendszerre, ami nagyban függ a mikrobiomunktól. Az anyatejben többféle mikróba található, amelyek segítik a fejlődő baktériumflóra kibontakozását. Minél tovább tart a szoptatás, annál erősebb mikrobiomot tud kialakítani a baba.

4. Jobb alvási szokások

A szoptatás javítja az alvás és az ébrenlét ciklusának szabályosságát a csecsemők esetében. Az anyatej összetétele változik a napszak folyamán, amely bizonyos összetevőinek mennyiségét érinti. A melatonin hormon, amely szabályozza az alvást, felnőtteknél éjszaka választódik ki, babáknál viszont nem. Ennek a hormonnak nyugtató hatása van, és az anyatej segíti a baba elalvását, csökkenti a hasfájást.

5. Kiegyensúlyozott táplálás

Minél tovább tart a szoptatás, annál jobban változik az anyatej összetétele, ami a gyermek változó szükségleteinek megfelelő táplálékot biztosít. Egy tanulmányban kimutatták, hogy az egy évnél hosszabb szoptatás során az anyatej zsír- és energiatartalma magasabb, amellyel jobban kiszolgálja a gyermek szervezetének igényeit.

6. Erős anyai kötődés

Egy tanulmány szerint azok a nők, akik hosszabb ideig szoptattak, erősebb anyai érzékenységet mutattak még a gyermek későbbi éveiben is. Ez a szoros kötődés segíti az anyákat abban, hogy jobban megértsék a gyermekük jelzéseit, és rugalmasabban alkalmazkodjanak saját viselkedésükben.

BÓNUSZ: A szoptatás az anya szempontjából

A hosszú ideig tartó szoptatásnak számos előnye van nemcsak a baba, hanem az anya számára is:

  • Az a nő, aki legalább fél évig szoptat, könnyebben veszít a súlyából.
  • Egy tanulmány rávilágított arra, hogy azok az anyák, akik több mint egy éven át szoptattak, kevésbé voltak hajlamosak a szív- és érrendszeri betegségekre.
  • A hosszú időn át tartó szoptatás segít erősíteni az anya csontjait.
  • Bizonyos kutatások szerint a 12 hónapnál hosszabb szoptatás csökkenti a reumás ízületi gyulladás kockázatát.
  • A szoptatásnak fogamzásgátló hatása is van.
  • A hosszú időn át tartó szoptatás csökkenti a petefészekrák kockázatát.
  • A 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is csökkenti a hosszabb ideig tartó szoptatás.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Szerző: Nagy Alma

Ezeket láttad már?

Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.