Fogmosási szokásunk többségünk számára olyan bevett rituálé, amire már gondolkodás nélkül is képesek vagyunk. Ennek ellenére mégis vannak olyan hibák, amiket elkövethetünk a fogmosás során, és ezek negatívan befolyásolhatják fogaink egészségét. Az evés, fogmosás, majd öblögetés szájvízzel olyan automata cselekvések, melyek közben észre sem vesszük, ha esetleg nem a legjobb módszereket alkalmazzuk.
Zseniális fluorid: a fogkrém kulcsösszetevője
A fogkrém összetevői közül a legfontosabb a fluorid, amely védi a fogzománcot a fogszuvasodást okozó baktériumoktól. Ez a csodaszer akár 25-45%-kal is csökkentheti a fogszuvasodás kialakulásának esélyét.
A fogmosás hossza és a fogszuvasodás
A fogorvosok szerint ideális esetben két percig kellene fogat mosnunk a fogszuvasodás megelőzése érdekében, mégis nagyon sokan nem töltünk annyi időt fogápolással. Ez a rohanó életmódunkra is visszavezethető, ugyanakkor egy fontos egészségmegőrző szokásról van szó.
Túlzott öblögetés: nem tesz jót fogainknak
Sokan gondolnák, hogy a maradék fogkrémet öblögetéssel kell eltüntetni a szájunkból. Ezzel szemben viszont egy tanulmány szerint jobb, ha ezt csak kiköpése után tesszük meg, mivel a túlzott öblögetés miatt kevésbé tud a fluorid érvényesülni, és védeni a fogainkat.
Az esti fogmosás lényegesebb, mint gondolnánk
Alvás közben nem termelődik annyi nyál, amennyi segítene semlegesíteni az ételmaradékokat, amelyek a fogszuvasodást okozó baktériumokat táplálják. Ezért javasolják a fogorvosok, hogy az esti fogmosás után már ne együnk.
Kevesebb cukor = kevesebb lyukas fog
A világegészségügyi szervezet ajánlása szerint a napi cukorbevitel Legyen legfeljebb a napi kalóriabevitel 10%-a. Fogyasszunk helyette friss gyümölcsöket, hiszen a fogszuvasodást okozó baktériumok a cukrokból táplálkoznak.