Már mindannyian találkoztunk velük az interneten való szörfölgetéseink során és hihetetlenül bosszantóak amikor valamit gyorsan el szeretnénk intézni:
Nem másról beszélek mint a CAPTCHA-król
A CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) olyan teszt, amelyet weboldalak és online rendszerek használnak annak érdekében, hogy megkülönböztessék az embereket az automatizált szoftverektől, vagyis a botoktól.
A CAPTCHA-k célja a biztonság fokozása, a csalások, a spamek és a nem kívánt tartalmak megelőzése. A teszt olyan feladatokat ad a felhasználóknak, amelyeket egy ember könnyen meg tud oldani, de egy gép számára rendkívüli nehézséget okoznak vagy szinte lehetetlenné teszik a bot szűrésen való átjutást.
A legismertebb CAPTCHA-k közé tartozik a képek felismerésére épülő változat, amikor például az utcai táblákat, hidakat vagy autókat kell kiválasztani egy képen belül. További típusok közé tartozik a torzított szöveg beírása, az egyszerű matematikai feladatok megoldása, vagy újabban a „Nem vagyok robot” jelölőnégyzet bejelölése, amely mögött szintén összetett algoritmusok dolgoznak. Ezek a tesztek elemzik a felhasználók mozdulatait, például hogy mennyire természetes mozdulatokkal pipálják be a jelölőnégyzetet.
A fegyverkezési verseny
A CAPTCHA-k folyamatosan fejlődnek, hiszen a botok és a mesterséges intelligencia algoritmusok egyre ügyesebbek, és könnyebben átjutnak az egyszerűbb védelmi rendszereken. Az újabb verziók, mint például a reCAPTCHA, már gépi tanulási algoritmusokat használnak, hogy még nehezebbé tegyék a robotok számára a hozzáférést.
A CAPTCHA rendszerek nemcsak a weboldal biztonságát növelik, hanem hasznos adatokat is gyűjthetnek. Például a Google reCAPTCHA rendszere által összegyűjtött képadatok hozzájárulnak az önvezető autók képfelismerő rendszereinek fejlesztéséhez.
Szóval bármennyire is zavaróak, azért vannak, hogy megvédjenek minket számos internetes veszélytől.