A fog elvesztése felnőttek számára komoly rémálom, ami sajnos sok embert érint. A 74 évesnél idősebb emberek közel negyede elveszíti összes fogát. A fogpótlások segíthetnek ezeknek az embereknek, de öregedéssel a száj megváltozik, és a fogpótlások nem tudnak alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz. Szerencsére egy új technológia, amely képes újra növeszteni a fogakat mindössze 9 hét alatt az emberek saját őssejtjei segítségével, megadhatja a válaszokat erre a problémára.
Az Egyesült Államokbeli kutatók abban bíznak, hogy a fogakat őssejt segítségével növelni tudják az elvesztett helyen. A módszer már bebizonyította, hogy működik, bár eddig még nem embereken.
A tudósok húszkét patkányon végeztek kísérletet. Miután beültették a növekedési tényezőket a patkányok szájüregébe, kilenc hét múlva új csontszerkezetet találtak. A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy ilyen fogra emlékeztető struktúrát növesztettek élő szervezetben.
Ha a kezelés hatékony embereknél, a megtakarított és megnövekedett fogak számos előnyt jelentenek. A fog növekszik a fogmederben és ott marad, így szükség van a fogmeder külső sejtjeire is, hogy a megfelelő környezetet biztosítsák a növekedéshez. A kutatók optimisták, hogy ez sokkal olcsóbb lesz azok számára, akik nem engedhetik meg maguknak az implantátumokat. Mivel a fog már a szájban kezd el növekedni, a regenerálódási idő rövidebb lesz, és kisebb a kockázata annak, hogy a fog kiesik.
Addig is, amíg ez az új technológia széles körben elérhetővé válik, az embereknek továbbra is fogpótlásokkal kell pótolniuk az elvesztett fogakat. Ezeknek a beültetése fájdalmas lehet, a gyógyulási idő lassú, és az implantátum lehet, hogy kiesik az idősödő szájüregben. A kutatók azonban szabadalmat adtak be az új technológiára és keresik a módját annak, hogy ezt a kezelést elérhetővé tegyék a közönség számára.