A pajzsmirigy és a általa termelt hormonok számos életfontosságú folyamatért felelősek a szervezetben, többek között az anyagcseréért, testhőmérsékletért és a szívritmusért. Ezáltal a pajzsmirigy hibás működése számos tünetben nyilvánulhat meg, azonban ezeket gyakran nem társítjuk össze ezen szervünkkel. Mostani cikkünkben 11 olyan jelet mutatunk be, amelyek felhívhatják a figyelmünket pajzsmirigyproblémára.
1. Gyakori izom- vagy ízületi fájdalom – Ilyenkor először általában a fáradtságra gyanakodunk, amiben természetesen lehet is részben igazunk. De ha tartósan fennáll ez a panasz, érdemes további vizsgálatokkal kizárni a pajzsmirigy betegséget.
2. Puffadás és duzzanat – A pajzsmirigy zavarai érintik a vízháztartás szabályozását is, ezért a duzzadt, vizes arckép is utalhat ezekre a problémákra.
3. Remegés és szorongás – Hiszen a pajzsmirigyhormonok befolyásolják más hormonok működését is, koncentrációs zavarok, megmagyarázhatatlan remegések és szorongás kíséretében.
4. Súlyváltozások – A hirtelen és ok nélküli súlygyarapodás, valamint a gyors fogyás utalhat a pajzsmirigy működési zavaraira.
5. Rendszertelen menstruáció – A pajzsmirigybetegségek akár a menstruációs ciklust is megzavarhatják, hosszan elnyúló ciklussal vagy rendszertelen vérzéssel.
6. Változás a mentális funkciókban – Pl. állandó fáradtság, szédülés és a koncentrációs zavarok is kialakulhatnak a pajzsmirigyhormonok elégtelen termelése miatt.
7. Hőingadozás – A megszokottól eltérő hőérzet jelentkezhet, például hideg időben meleg érzésünk van, vagy éppen ellenkezőleg, melegben fázunk.
8. Hajhullás, sápadt arcszín – A hajhullás, a töredezett, száraz haj és a sápadt arc is a pajzsmirigy nem megfelelő működésére utalhat.
9. Fáradtság, ingerlékenység – A folyamatosan fennálló fáradtságérzet és az emiatt kialakuló ingerlékenység mellett a szervezet energiaellátása is zavarba jöhet.
10. Bél problémák – A székrekedés és a hasmenés is a pajzsmirigy zavara tud lenni.
11. Túlzott bőrszárazság – A pajzsmirigyproblémák a bőrön is nyomot hagyhatnak: súlyosabb esetben a bőr hámlik, berepedezik és viszket, a körmök pedig vékonyabbak és törékennyé válnak.
A fent említett tünetek közül bármelyikkel találkozunk, érdemes alaposan utánajárni a dolognak és felkeresni a háziorvosunkat, aki további vizsgálatokat javasolhat. FONTOS: a tünetek nem mindig jelentenek súlyos betegséget, de figyelemfelhívóak lehetnek!