A tusolás és fürdés gyakorisága erősen személy és életstílus függő, és még az évszakok is befolyásolják ezt a szokást. Széles spektrumon elkönyvelhető, hogy a legtöbb embernek elegendő a napi egy tusolás, de ez nem dogma. Az ideális gyakoriság mindig attól függ, milyen életstílust élteti az ember, milyen a bőrtípusa, és mennyire verejtékezik naponta.
Bőrgyógyászati szakértők szerint egészséges bőr megőrzése érdekében nem jelent gondot, ha valaki csak minden második vagy harmadik nap kerül a zuhany alá, főleg, ha kevésbé izzadós és nem olyan környezetben dolgozik, ahol erős piszoknak lenne kitéve. Gyakori kérdésként merül fel, hogy a túl gyakori fürdés károsítja-e a bőrt? A válasz igen, mivel a túlzásra hajló tusolás levakarja a bőr természetes olajrétegét, amely szárazság, irritációt, és akár ekcémát is eredményezhet.
Milyen módszerekkel tusolhatunk a bőrünk védelme érdekében?
Tusolás során előnyben kéne részesítenünk a tusolás hőmérsékletét és időtartamát is. A forró víz ugyanis kiszárítja a bőrt, ezért javasolt a langyos vagy csak enyhén melegebb víz használata, különösen télen. A tusolás ideje ne húzódjon 5-10 percnél hosszabbra, így megvédve a bőrt a nedvesség túlzott elvesztésétől. Tusolás követően célszerű hidratáló krémet használni, így téve lehetővé, hogy a bőr visszanyerje nedvességtartalmát és puhaságát.
Mikor dönthetünk a gyakoribb tusolás mellett?
Intenzív fizikai aktivitás, vagy erős izzadás esetében mindenképpen ajánlatos azonnal zuhany alá állni. Ez nemcsak frissességet ad, de megszabadítja a bőrt a baktériumoktól is, amiket kellemetlen testszag jelenthet. A nyári hőségben előfordulhat, hogy naponta akár kétszer is tusolni szeretnénk, ilyenkor azonban elegendő egy rövid, szappan nélküli, langyos vizes tusolás, hogy elkerüljük a bőr kiszáradását.