Az Európai Parlament jogi szakbizottsága kedden zárt ajtók mögött szavazott arról, hogy csatlakozzon az Európai Unió Bíróságán folyó perhez Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt.
A Népszava információi szerint a szavazás során 19 képviselő támogatta a részvételt, egy tartózkodott, és egy ellene szavazott.
A per háttere
A pert az Európai Bizottság indította Magyarország ellen, mivel álláspontjuk szerint a szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az uniós joggal. A jogi szakbizottság döntését követően az EP elnökének, Roberta Metsolának kell megbíznia az EP jogászait a csatlakozással kapcsolatban, ami a bizottság ajánlását követi.
A magyar kormány szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal célja, hogy megvédje az országot a külföldi befolyásolástól, míg az Európai Bizottság kifogásolja, hogy a hivatal tevékenységei nagyrészt mentesek a bírósági felülvizsgálattól és megkülönböztetik a magyar és külföldi érdekeket.
Politikai reakciók
A döntés kapcsán Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője Facebook-bejegyzésben reagált, amelyben azt állította, hogy az Európai Parlament ezzel a lépéssel meg akarja akadályozni, hogy Magyarország megvédje magát a külföldi beavatkozásokkal szemben.
Dömötör szerint Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke által vezetett „nagykoalíció” áll a döntés mögött, amelyhez szerinte Magyar Péter brüsszeli frakciója is csatlakozott. A politikus emlékeztetett arra, hogy a szuverenitásvédelmi törvény 2023-ban született, miután felmerült, hogy a magyar baloldal kampányát külföldről finanszírozták jelentős összegekkel.
Mi következik?
A per a kötelezettségszegési eljárás végső szakasza, amely akár szankciókat is eredményezhet Magyarország számára. A következő lépések attól függnek, hogy az Európai Bíróság milyen állásfoglalást hoz az ügyben.