BelföldGazdaságHírek

Brutális rezsiemelkedés Európában – de Magyarország kitart

Az európai országok többsége az egekbe szökő energiaárakkal küzd, miközben a magyar háztartások viszonylag stabil tarifákkal számolhatnak.

A kormány egy évtizede tartó árpolitikája biztosítja, hogy Magyarországon maradjanak az EU legalacsonyabb rezsiköltségei – írja a Világgazdaság.

Mi áll a drágulás mögött?

Az energiaárak alakulását több tényező is befolyásolja. Az egyes országokban a kormányok beavatkozásai és a piaci mozgások egyaránt formálják a villamosenergia- és gázszámlákat. Egyes helyeken az árak a piaci trendekkel ellentétes irányba is mozoghatnak, ahogy azt a finn VaasaETT kutatóintézet havi összehasonlítása is kimutatta.

A jelentés szerint Magyarország fővárosi tarifái megfelelnek az országos szintnek a hazai szabályozás miatt, míg más országokban az árak akár városonként is eltérhetnek.

Hogyan tartja alacsonyan az árakat Magyarország?

A magyar rezsicsökkentési politika egyik kulcsfontosságú eleme a tarifakomponensek átalakítása volt. Az árképzés a következő összetevőkből áll:

  • Villamosenergia- és földgázköltség
  • Energiaár-tarifa
  • Rendszerdíjak
  • ÁFA

Magyarországon a teljes tarifa felső határa törvényben rögzített, és hosszú évek óta változatlan. A kormány egyik első intézkedéseként eltávolította az energiaár-tarifát a fogyasztói árképzésből, így az árképzés a versenypiaci szereplők feladata lett. Az igazán nagy lépés azonban az volt, amikor az energiaárakat csökkentették, majd tartósan ezen a szinten rögzítették, a különbözetet pedig az állami költségvetés fedezi.

Mit jelent ez az átlagos fogyasztóknak?

Magyarországon az energiaárakban a lakossági tarifa 65%-os súllyal bír, ami sokkal magasabb, mint más uniós országokban. Ezen kívül az áfa mértéke is meghaladja az EU-átlagot, 21%-kal.

Miközben más országokban az energiaárak brutálisan megugrottak, a magyar háztartások továbbra is élvezhetik az egyik legstabilabb és legalacsonyabb tarifarendszert. A kérdés már csak az, hogy ez a rendszer meddig tartható fenn a jelenlegi gazdasági környezetben.

Mit gondolsz?

Szerinted hosszú távon fenntartható a magyar rezsicsökkentés?

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Olyan történeteket és gondolatokat osztok meg, amelyek lekötik az olvasót, elgondolkodtatnak, vagy éppen kikapcsolódást nyújtanak. Fontos számomra, hogy minden cikk hiteles, lényegre törő és élvezetes legyen.

EZ MÉG ÉRDEKELHET