A derékfájás: több millió embert érintő, globális probléma
A hát alsó részén jelentkező fájdalomnak rengeteg oka lehet. Ilyenek például a nem megfelelő testtartás, túlzott izommerevség, a derék túlterhelése vagy éppen a különféle sérülések. A derékfájás jellemzően nem utal komoly egészségügyi rendellenességre, mindazonáltal, bizonyos esetekben súlyosabetegségek rejtett jele is lehet. Ezért összegyűjtöttük, milyen esetekben fordulj orvoshoz, ha derékfájást tapasztalsz.
1. A fájdalom erősödik vagy tartós
Amennyiben a derékfájásod heves, idővel pedig egyre erősödik és a pihenés sem hozza meg a várt enyhülést, itt az ideje az orvosnak megmutatni. Ilyen esetben ugyanis a tartós fájdalom egy komolyabb betegség, például porckorongsérv vagy gerincszűkület eláruló jele lehet.
2. Kísérő tünetek jelentkezése
A hátfájás esetén nem csak a derékfájásra kell odafigyelni. További tünetek, mint a láz, hányinger vagy hányás fertőzésre vagy más súlyosabb betegségre utalhatnak. Ha ezeket tapasztalod, minél előbb kérj orvosi véleményt!
3. A kórtörténetben szereplő rák vagy csontritkulás
Ha valaki kórelőzményében szerepel a rák vagy a csontritkulás, nagyon fontos, hogy figyeljen a derékfájásra. Ezek a betegségek gyengíthetik a csontokat, növelve ezzel a törések kockázatát és ez súlyos derékfájást okozhat.
4. Akadályozott napi tevékenységek
Ha a derékfájásod annyira intenzív, hogy gátol a napi tevékenységeidben, például a járásban, állásban vagy ülésben, mindenképpen szükséges az orvosi vizsgálat. Az ilyen mértékű fájdalom evidens jele lehet egy súlyos, kezelést igénylő betegségnek.
5. Zsibbadás vagy bizsergés érzése
Ha a derékfájást a lábaiban érezhető zsibbadás vagy bizsergés kíséri, gyanakodhatunk idegi eredetű problémára, mint a becsípődött ideg vagy isiász. Ebben az esetben minél hamarabb orvoshoz kell fordulni, hogy el tudja kerülni a még súlyosabb idegkárosodást.
A derékfájás bár gyakori tünet, mégsem mindig ártalmatlan. Az erősödő fájdalom, a kísérő tünetek, a korábban diagnosztizált súlyos betegségek, az érzékelhető zsibbadás és bizsergés mind-mind olyan jelek, amik azonnali orvosi konzultációra hívják fel a figyelmet. Ha ilyen tüneteket észlelsz, ne halogasd az orvosi vizsgálatot! Így segíthetsz megelőzni a további komplikációkat és megőrizni az egészséged.