BelföldGazdaságHírek

DÖBBENETES JELLENSÉG! Átkozott a Balaton vízszintje – friss képet kaptunk az elképesztő helyzetről

Magyarország időjárási körülményei az elmúlt napokban nem voltak éppen barátságosak. A felhőszakadások következtében a Duna és a Balaton vízszintje is jelentősen megemelkedett, kockázatos helyzetet teremtve számos régióban.

Turbulens időjárási viszonyok mellett a „magyar tenger”, a Balaton sem maradt érintetlen: heves esők és viharok söpörtek végig a területen, miközben erőteljes szélviharok is tapasztalhatók voltak. Emiatt lépett fel a jeles szélteknős természeti jelenség, amely első pillantásra valóban riasztónak tűnik.

A Balaton vízszintjének kilengése

A Balaton vízszintjének kilengése, más néven szélteknő, az erős, a tó hossztengelyével párhuzamos szelek hatására következik be. Ilyenkor, a szél egy irányba tolja a vízszintet, ami az egyik oldalon vízszint emelkedést, míg a másik parton vízszint csökkenést eredményez.

A vízszint ingadozása látványos, és erős szél esetén akár több tíz centiméteres eltérést is okozhat a két part között. Az IDŐKÉP professzionális műszaki portálján is tájékoztattak a jelenségről, és közzétettek egy fotót a Balaton partjáról, ahol jól látszik a vízszint eltérése.

Séta a száraz tengerfenéken

A közelmúlt eseményei hatására néhány partszakaszon olyan csekély lett a vízmélység, hogy hosszú sétákat lehetett tenni a homokos aljzaton, miközben olyan részek is felszínre kerültek, amelyek normál esetben a víz alatt maradtak.

A Balaton vize az időközbeni heves esőzések miatt már korábban is kilendült: a 2020-as, 1960-as évek óta ismert legnagyobb esemény során egy nagy vihar 50 centiméteres különbséget okozott a tó két oldala között.

Aktuális történések

A 2024. szeptember végi viharos szelek, melyek sebessége elérte a 130 km/h-t, a keszthelyi területeken 35 centiméteres vízszint csökkenést okoztak, míg Siófoknál 24 cm-es vízszint emelkedést rögzítettek.

Ilyen típusú vízszint változások általában ősszel és tavasszal fordulnak elő, amikor a légköri viszonyok kedveznek a hirtelen kialakuló erős szélviharoknak.

A kilengések okai és következményei

A Balaton vízszintjének kilengése természetes és időszakos jelenség, amely a tó egyedi földrajzi elhelyezkedésének és az erős szelek együttes hatásának következménye. Általában néhány órával a szél lecsillapodása után a vízszint visszaáll az egyensúlyi szintre.

A helyi lakosság számára ez nem újdonság, de az látványa mindig felkelti a figyelmet, különösen akkor, amikor a tó egyes részein „eltűnik” a víz, míg máshol jelentős vízszint emelkedés látható.

A Balaton vízszint-ingadozása a természet csodáját tükrözi, amely figyelmeztet minket arra, hogy a környezetünk dinamikusan változik. A jelenség nemcsak látványos, de jelentős szerepet játszik a tó ökoszisztémájában is, amelyet érdemes figyelemmel kísérni és megérteni.

Legközelebb, amikor a Balaton partján sétálunk, figyeljünk oda a víz mozgására, és élvezzük ezt a különleges, de lenyűgöző természeti játékot!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET