A neves neurológus, Dumitru Constantin Dulcan több évtizede kezdett el foglalkozni a stresszkel és a negatív gondolatokkal, amikor még nem volt olyan jelentőségű, mint ma. Számos könyvében, beleértve az „Az anyag intelligenciája” című bestsellert is, előre vetítést hajthatunk a stressz és a negatív gondolkodás lehetséges káros hatásairól a szervezetünkre.
Három évvel ezelőtt az Adevarul újságban megjelent vele egy interjú, amelyben fontos tanácsokkal szolgált.
Milyen módon befolyásolja a stressz az emberi szervezetet, és hogyan válthat ki betegségeket?
A stressz a szervezet válasza a fizikai vagy érzelmi trauma után, amely hatással van az idegsejtek működésére, a DNS struktúrájára és az immunrendszer működésére. A stressz blokkolhatja az idegsejtek kialakulását, ami Alzheimer-kórhoz vezethet az idős korban. A stressz megváltoztathatja a DNS lánc struktúráját is, ami gyorsítja az öregedési folyamatot a stresszes körülmények között élő egyének esetében.
Egy öt perces dühkitörés, vagy erős stressz akár 5-6 órára blokkolhatja az immunrendszer aktivitását, ami a limfociták képződésének leállásához vezet, így a kórokozók könnyebben bejutnak a szervezetbe, és betegségeket okozhatnak.
A mai modern társadalmunk is hozzájárul a stressz növekedéséhez.
A technológia fejlődése számos előnnyel szolgál, de a rohamos ütemű fejlődés túllépte biológiai alkalmazkodó képességünket. A hírközlő szervekből származó sok negatív hírmegjelentést nehezen dolgozza fel az agyunk, ez mind leülepszik bennünk.
Hogyan védekezhetünk a stresszhatások ellen?
Minden embernek azt javaslom, hogy változtasson gondolkodásmódján, és törekedjen arra, hogy ne stress belőle a környezete. Ha ezt sikerül elérni, nagy lépést tettünk az egészségünk és a harmóniánk felé. Ehhez az országok vezetőinek is szemléletváltásra van szükségük, mert meg kell érteniük, hogy egy társadalom, vagy ország lelki egészségének fenntartásához nem elég a gazdasági alapismeretek birtoklása, hanem ismerni kell a társadalmi pszichológiai működést is.
Melyek azok az étkezési szokások, melyek segíthetnek az egészség fenntartásában?
Három fehér „mérgező anyag” van: túl sok só, fehér cukor és fehér liszt. A teljes kiőrlésű kenyér egészségesebb a szervezetre nézve, mint a finomított fehér kenyér. A dohányzás és az adalékanyagok is nagyon károsak, nem is beszélve a színezőanyagokról.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt