Joghurt, kávé, friss narancslé – sokan ezekkel képzelik el a tökéletes reggeli élményt. Azonban kevesen figyelnek arra, hogy bizonyos ételek fogyasztása üres gyomorra nem javasolt.
Kerülende ételek éhgyomorra
1. Omlós és leveles tészták
Az élesztőt tartalmazó élelmiszerek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, ami puffadást okozhatnak.
2. Édességek
A cukor megnöveli az inzulinszintet, ami túlterhelheti a feltöltődő hasnyálmirigyet, és cukorbetegséghez vezethet.
3. Joghurt és más erjesztett tejtermékek
Ha joghurtot eszel üres gyomorra, a gyomorban termelődő sósav elpusztítja a tejsavbaktériumokat. Ezért az ilyen élelmiszerek reggelre kisebb előnyt jelentenek a szervezet számára.
4. Körte
A körteben található nyers rostok károsíthatják a gyomor finom nyálkahártyáját.
5. Paradicsom
A paradicsom sok csersavat tartalmaz, ami növeli a gyomor savasságát. Ez pedig gyomorfekélyt okozhat.
6. Uborka és más zöldzöldségek
A nyers zöldségek kiváló forrásai az aminosavaknak. De gyomorégést, puffadást, hasfájást okozhatnak, ha üres gyomorra fogyasztod őket.
7. Banán
Ha üres gyomorra eszel banánt, a magnézium szint hirtelen megemelkedése állhat be, amely károsítja a szívet.
8. Fűszeres ételek
Károsodást és irritációt okozhatnak a nyálkahártyában, növelhetik a gyomorsav mennyiségét, ami emésztőrendszeri megbetegedésekhez vezethet.
9. Szénsavas italok
Abban az esetben, ha a napodat szénsavas itallal indítod, károsithatod a gyomor és a bélrendszer nyálkahártyáját, sőt még a gyomor vérellátását is csökkentheted. Mindez lassítja az emésztést.
10. Citrusfélék
A citrusfélékben sok a gyümölcssav, ami gyomorégést okoz éhgyomorra, de növeli a gyomor- és a bélrendszeri fekélyek kialakulásának esélyét is.
Ajánlott ételek éhgyomorra
1. Zabpehely
Védőréteget képez a gyomorban, ami megakadályozza, hogy a sósav károsítsa a gyomorfalat. A zabpehely oldható rostokat tartalmaz, melyek csökkentik a káros koleszterin szintjét.
2. Hajdina
A hajdina kíméletesen serkenti az emésztőrendszer működését. Ezenkívül kitűnő forrása a fehérjének, a vasnak és a vitaminoknak.
3. Kukoricakása
Segít eltávolítani a méreganyagokat és nehézfémeket a szervezetből, helyreállítja a bélflórát, és hosszú időre telítettség érzést ad.
4. Búzacsíra
Két evőkanál búzacsíra tartalmazza az ajánlott napi E-vitamin mennyiség 15%-át és a folsav 10%-át. Segíti az egészséges emésztést.
5. Tojás
Kutatások szerint a tojás reggeli fogyasztása nagymértékben csökkenti a kalóriabevitelt a nap további részében.
6. Görögdinnye
Éhgyomorra a görögdinnye nagy mennyiségű folyadékot biztosít a szervezetnek. Emellett magas likopin tartalma miatt jótékony hatással van a szemre és a szívre.
7. Áfonya
Friss tanulmányok szerint az áfonya rendszeres fogyasztása javítja a memóriát, szabályozza a vérnyomást és az anyagcserét. Ezek a hatások főként akkor érvényesülnek, ha reggel fogyasztod.
8. Teljes kiőrlésű kenyér élesztő nélkül
Szénhidrátokat és más hasznos összetevőket tartalmaz, amire a szervezetnek nagy szüksége van. A legjobb, ha reggel fogyasztjuk.
9. Diófélék
Ha reggelire fogyasztjuk, segítik az emésztést, és normalizálják a gyomor pH-értékét.
10. Méz
A méz felébreszti reggel a szervezetet, erőt és energiát ad neki. Az agyműködést is javítja, növeli a szerotonin nevű boldogsághormon szintjét.