A 2024-es SME Assembly, amelyet Budapesten rendeztek a magyar uniós elnökség égisze alatt, az európai kis- és középvállalkozások (kkv-k) jövőjével foglalkozott. A konferencia célja, hogy ösztönözze a kkv-k zöld és digitális átmenetét, miközben megoldást kínál a működésüket nehezítő kihívásokra, mint a túlzott bürokrácia és az egységes piac széttöredezettsége.
A Letta-jelentés stratégiai irányai
A Letta-jelentés három fő területet jelöl meg az EU gazdasági és politikai fejlődése szempontjából:
- Az EU gazdaságának igazítása a zöld és digitális átmenethez, a tisztességes verseny biztosításával.
- Az uniós bővítés lehetőségeinek és kihívásainak kezelése.
- A biztonsági és védelmi képességek erősítése a geopolitikai instabilitás kezelése érdekében.
A kkv-k előtt álló akadályok és lehetséges megoldások
A kkv-k működését több tényező hátráltatja:
- túlzott bürokrácia,
- a pénzügyi piacok fragmentáltsága,
- az innováció és digitalizáció terén mutatkozó lemaradás.
A Letta-jelentés javaslatai között szerepel egy egységes üzleti szabályozási kódex bevezetése, az innováció és digitalizáció ösztönzése, valamint egy Savings and Investments Union létrehozása, amely mozgósítaná az EU-ban található 33 billió eurós magánmegtakarítást.
A Draghi-riport: az EU versenyképességi hiányosságai
Egy másik jelentés, a Draghi-riport, az EU innovációs hátrányaira világít rá. Az unió alacsony kutatás-fejlesztési (K+F) kiadásai, bonyolult támogatási rendszerei, valamint az induló vállalkozások növekedési nehézségei jelentős hátrányt jelentenek. A riport hangsúlyozza a szabályozási akadályok csökkentésének és a tőkepiacok integrációjának fontosságát.
A magyar gazdaságpolitikai célok: a megtakarítások mozgósítása
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rámutatott, hogy a magánmegtakarítások hatékonyabb mozgósítása elengedhetetlen. Egy átfogó uniós pénzügyi piac kialakítása ösztönözhetné a fenntartható beruházásokat és biztosíthatná az EU gazdasági céljainak elérését.
Zárszó: reformok és a kkv-k támogatása
A rendezvény zárásaként a résztvevők egyértelművé tették, hogy az EU-nak sürgős reformokra van szüksége az innováció, a digitalizáció és a fenntarthatóság terén. Az egységes piac megerősítése és a kkv-k támogatása kulcsszerepet játszik az unió versenyképességének javításában a globális gazdasági versenyben.