A muskátli, a nyár elengedhetetlen virága. Szinte minden magyar otthonban fellelhető: udvarokon, teraszokon és ablakpárkányokon egyaránt.
Ha úgy érzed, hogy a szomszéd muskátlijai mindig szebbek, míg a tiéid csak alig tartják magukat, érdemes lehet kipróbálnod az alábbi tippeket.
Muskátlit metszeni hogyan kell?
Ha a muskátlikat megfelelő környezetben tartjuk a téli hónapokban, akkor következő évben is gyönyörűen fognak virágozni. Ennek érdekében fontos, hogy tavasszal és ősszel visszavágjuk, eltávolítva az elszáradt, besárgult hajtásokat. Ezek eltávolításával a növény erősebbé válik, és virágai is bőségesebbek lesznek.
A muskátli lehet csüngő, magas vagy törpe növénynövekedésű. Metszéskor próbáljuk meg megőrizni az eredeti formát és méretet.
A metszésnek kiemelkedő célja a korona ritkítása, így a növény több fényhez juthat, és jobban szellőzik. Távolítsunk el minden olyan ágat, ami befelé nő, és akadályozza a megfelelő fejlődést. A metszés előtt fertőtlenítsük a vágószerszámot alkohollal, majd a vágás után bevonjuk a még megmaradt tövön a csonkot egy kevés fahéjjal. A muskátlit nitrogénes műtrágyával érdemes táplálni, a szebb virágzás érdekében.
Őszi metszés
A muskátli virágzási időszakát követően beáll a növény pihenő időszaka. Télen csak néhány, sárgás, vékony levele marad meg. A virágokat és a száraz leveleket el kell távolítani. December és február között nem ajánlott metszni a muskátlit, mivel ekkor a legérzékenyebb. A szakértők szerint érdemes eltávolítani a rügyeket is télen, hogy tavasszal a növény kellően megerősödhessen.
Tavaszi metszés
A tavaszi metszést február-március hónapban kell elvégezni. Ne vágjuk vissza túlságosan a növényt, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy szép formát kell kialakítani. A tavaszi metszés után a növény kicsit később fog virágozni, mivel időbe telik, míg összeszedi magát.