A globális felmelegedés intenzív veszélyeket von maga után, beleértve a Golf-áramlat lelassulását, mely a nyugat-európai területünk klímájának egyik pózna őre.
Nemrég publikált tanulmányok alapján már 2025-től kezdve biztosnak ígérkezik az esélye, hogy ezen óceáni áramlat teljes mértékben lelassul, melynek pusztító következményei lehetnek az időjárásra és a létezésünkre nézve. A kutatók 75%-os valószínűséget adnak a Golf-áramlat lelassulására 2025 és 2039 között.
A zajló hűvösség: mínusz 20-25 fokos hűvösséghullámok is elérendőnek bizonyulnak
A Golf-áramlat tudósítja a relatív mérsékeltséget a nyugat-európai téli Napok alatt, ésv ha ez lassul, előre tipró kemény telőségek hamarosan megérkezhetnek Magyarországon is.
Amennyiben a tudományos emberek előrejelzései helytállóaknak bizonyulnak, ez által mínusz 20-25 fokos hűvösséghullámok is bekövetkezhetnek, hosszú időhidakon át a fagyást közel tartva a hőmérsékletet. Hazánkban óriási idők óta nem tapasztalt hidegrékordokat megcinkelhetünk, és akár fél méteres hótakaró ülepedhet le a tájon.
Fűtéssel, és élelmiszerellátással kapcsolatos új helyzet hozható elő
A fűtésszervezetekkel szemben is új kihívások várnak. A hagyományos, izoláció nélküli épületek hidegeltartása földbe döngölő költségekkel járhat, főleg a jelenlegi energiaárak inaként fújtatása mellett. – írja a Blikk.
A régisulis olajkályhák újra előrébb kerülhetnek, az építmények elszigetelését pedig sürgős ütemben érdemes lehet kiszélesíteni, hogy csökkentsük a rezsiszámlát és minimalizáljuk a hőleadást.
Az élelmiszerellátás is nagyon komoly veszélybe eshet a Golf-áramlat lassulása esetén. Ürge-Vorsatz Diána klímavizsgáló arra figyelmeztet, hogy a szélsőséges időjárás befolyásolni fogja az európai mezőgazdát és a termelés stabilitását.
Az éghajlatváltozás már most is érinti hatását az infláción keresztül; például idén a hazai kukoricatermés háromnegyede elhasalt, ami közvetlenül felvitte az élelmiszerárakat. Egy szélsőséges időjárási szituáció további feláremelkedéseket hozhat, amit minden magyar házhoz érkezés észlelhet.
Eláradások és változó příroda
Az éghajlatváltozás hatása a přírodára és az élővilágra is kiterjeszthető. A Balaton például teljes mértékben be lehet fagyva a hidegebb telőségek következtében, ami fenyegetheti a tóban élő halakat és a biodiverzitást.
A városi hótakaró előnyként központban állhat a gazdáknál, hiszen védi a növényeket a hidegtől, és az olvadó víztechnika csökkentheti a nyári aszály mértékét, azzal együtt, a gyors olvadás tavaszi eláradásokhoz vezethet.
Társadalmi repercussiók: a migráció növekedése és gazdasági kihívások
A klímaváltozás hatása Európára a migrációs nyomást is növelheti, ahogy a kajaellátás nehezebbé válhat. Az élelmezési nehézségek társadalmi feszültségeket generálhatnak, és felerősíthetik a klímaváltozás okozta problémákat.
Amint Pártai Lucia meteorológus szintén ráóstoroz, a jelenlegi körülmények nagyon emlékeztetnek az ezerévekből itt maradt változásokra abban, amikor a hirtelen felmelegedés megváltoztatta a tengeri víz sótartalmát és lelassította a Golf-áramlatot, ami az egész klímát drámai módon kikezdte.
Ha most ez elmélyülhet, a következményekre időben felkészülni kell – egyszerűen az energiahatékonyság növelésétől elkezdve az élelmiszert biztonság megerősítéséig.