1. Miért ajánlott a fügét otthon szaporítani?
Sokan szeretik a fügét, nemcsak az íze miatt, hanem mert termése, levelei és ágai is szépséget adnak a kertnek. De miért ne várjuk meg, míg a természet magától szaporítja a fügét, miért vegyünk mi is részt ebben a folyamatban? Azért, mert saját magunk is nevelhetünk fügebokrot csemete vásárlás nélkül! Ez nemcsak gazdaságossá teszi a folyamatot, de a sikeres növekedés élménye a saját kezűleg nevelt növények ápolása során is velünk marad.
2. Mit érdemes tudnunk a dugványozásról?
A dugványozás ideális kezdő kertészek számára is, és tavasszal vagy kora ősszel a legjobb időtartam az elvégzésére, amikor a növény még energiadalban van a gyökérképzéshez. Bárki, aki rendelkezik fügebokorral, vagy ismerőstől szerezhet ágakat, könnyedén kipróbálhatja ezt a módszert, és amennyiben óvatosan és következetesen halad, tavaszra már fiatal, életerős dugványai lesznek.
3. Hogyan kell kiválasztani a megfelelő vesszőt?
A füge szaporításhoz a legjobb az egy-két éves, vékonyabb ágak használata, mivel ezek könnyebben gyökereznek meg. Olyan ágakat válasszunk, amelyek egy-két ujjnyi vastagságúak, és a kéreg még nem vastagodott meg rajtuk. Érdemes mintegy 25 centiméteres darabokat vágni ezekből a hajtásokból, legyen rajtuk legalább három rügy a megfelelő növekedés biztosítása érdekében.
4. Milyen földkeverékre van szükség a füge szaporításához?
A homokkal kevert virágföld ideális a füge dugványok számára. A dugványozás kezdetén a növénynek még nincs szüksége tápanyagokra, hiszen a gyökerei még fejlődésben vannak, így előnyös lehet a homok használata a virágföldben. Fontos, hogy gondosan tömörítsük a talajt a cserepben, hogy a dugvány szorosan érintkezzen a nedves földdel. Ügyeljünk arra, hogy a föld legyen elég nedves, de ne öntözzük túl, mert a túlzott nedvesség káros lehet.
5. Hogyan kell gondozni a fügedugványt?
A fügedugványok gyökerei általában 3-5 hét alatt kezdenek megjelenni. Ebben az időszakban tartsuk őket szobahőmérsékleten, és ügyeljünk rá, hogy a talaj csak enyhén legyen nedves. Amint a gyökerek megfelelően kialakultak, átültethetjük a dugványokat egy nagyobb edénybe, ahol több helyük lesz a további növekedéshez. Az új edénybe már használhatunk tiszta virágföldet, mivel a gyökerek ekkor már képesek a tápanyagfelvételre. Jövő tavasszal az új fügedugványokat kiültethetjük a kertbe, és élvezhetjük a saját nevelésű növényink gyönyörűségét.