A fejfájások sokak számára már-már mindennapos nyűgek, melyek az emberi élet számos területén gátolhatnak minket. Aki rendszeresen tapasztal ilyen tüneteket, jól tudja, mekkora kellemetlenséget jelent megjelenésük és milyen mértékben zavarják a hétköznapi tevékenységeket.
Köztudott gyógyító mód a fejfájásra a banán vagy a fokozott vízfogyasztás. Ezek azonban nem minden esetben hatásosak. Ennek az az oka, hogy a fejfájásnak rengeteg különböző formája létezik, eltérő tünetekkel és ennek megfelelően eltérő kezelési stratégiával. Nincsen olyan gyógymód, amely mindegyik fejfájás típusra alkalmazható lenne.
Megeshet, hogy a kimerültség vagy a dehidratáció okozza a fejfájást, de előfordulhat, hogy a fejfájás valamilyen súlyos betegség tüneteként jelentkezik.
A hírhedt neurológus, Dr. Sakib Qureshi szerint, a gyakran előforduló fejfájások intő jelzésként szolgálhatnak. Kulcsfontosságú, hogy képesek legyünk különbséget tenni a jelentéktelen és a komoly egészségügyi problémákat jelezni képes fejfájások között.
Mielőtt gyorsan bekapunk egy fájdalomcsillapítót, gondoljuk át, hogy milyen a fejfájásunk. Különösen hasznos lehet fejfájás naplót vezetni, ha rendszeresen jelentkeznek az ilyen problémák.
Szinusz fejfájás
A szinus fejfájás roppant kellemetlen, súlyos esetben szinus migrén léphet fel, mely szinte elviselhetetlen fájdalommal jár. Az arc, a szemek és a szemüreg területén felgyülemlett nyomástól származhat a fájdalom, ami lázzal is együtt járhat.
Kezelése: Fogyasszunk rengeteg folyadékot, lehetőleg meleg vizet, mert az csökkenti az irritációt és megnyitja az orrmelléküreget. Fogyasztásra ajánlott a C-vitaminban gazdag élelmiszerek, például a narancs, a zöld tea citrommal, levesfogyasztás, gyömbér, borogatások.
Tenziós fejfájás
A tenziós fejfájás a legelterjedtebb fájdalomtípus, mely általában a fej hátulján, a nyak területén jelentkezik. Azonban a fájdalom továbbhaladhat a szemek irányába is. A tenziós fejfájás hírnöke lehet betegségeknek, az izmok összehúzódása miatt létrejövő szorongásnak.
Kezelése: Borsmentaolaj és gyömbértea kombinációja segíthet enyhíteni a fájdalmat. Az olaj hűsítő hatása segít enyhíteni az izomfeszültséget, míg a gyömbértea segít a gyulladás csökkentésében.
Cluster fejfájás
A cluster fejfájás egyik szemet erőteljesebben érint, mint a másikat, ez különösen gyakori a nők körében. Hullámokban ismétlődő, hirtelen jelentkezik és a fej egyik felét érinti. Az érintett oldalon orrdugulás, könnyezés, orrfolyás is kialakulhat. Pontos okát nem ismerjük, viszont tudjuk, hogy a nagyagyban található idegek aktiválódása okozza.
Kezelése: A cayenne borsban található kapszaicin segíthet a fájdalom megelőzésében.
Migrén
A migrén főleg a 25-55 közötti korosztályt érinti, de nem ritka az sem, hogy más korosztályokon is megjelenik. Beleértve férfiakat, nőket és gyermekeket is. Több mint 38 millió amerikai szenved ettől a betegségtől. A migrén a fejfájások sorában a legzavaróbb, mert számos neurológiai tünettel jár. Súlyos fájdalmat okoz a fej egyik oldalán, csupán az esetek harmadában érinti ez a gyötrelem mindkét oldalt. A tünetek közé tartozik a hányinger, hányás, érzékenység a hangra, fényre, illatokra, továbbá a szédülés, az arc zsibbadása, a bizsergés.
Kezelése: A B12-vitamin, az Omega-3 zsírsavak, és a magnézium rendszerezett fogyasztása segítenek sokaknak.
A legfontosabb, hogy megelőzzük a fejfájások kialakulását. Egy 2011-es tanulmány szerint az oxigént igénylő aktivitás különösen hatékonyan segít ebben, tehát a rendszeres testmozgás segíthet a migrén megelőzésében.