A kertész megszólal: Így kell öntözni a növényeket a perzselő hőségben
A kertészetben jártas ismerősöm mutatott rá a helyes öntözéstechnikákra, különösen a nyári hőhullámok idején. A klímaváltozás a környezet számos szegmensét érinti, természetesen a növényzet is érzékeny erre.
Az elkövetkező években nem az a kérdés, hogy lesz-e aszály, hanem milyen súlyos lesz. A magas hőmérsékletek elleni hatékony védekezés a helyes vízmegtartási stratégiánál kezdődik. De vajon mit jelent ez a gyakorlatban?
A globális klímaváltozás folyamatosan emeli a nyári átlaghőmérsékletet, ami nem kedvez senkinek
Még a növényeknek sem. Annak érdekében, hogy ne szenvedjenek a szűnni nem akaró kánikulában, kiemelt jelentőséggel bír az időzített és megfelelő technikájú öntözés. Ugyan sok növénytípus jól tűri a szárazságot, még az ilyen fajták is megérezhetik, ha helytelenül öntözzük őket. A hőmérséklet extremei és a rossz öntözési gyakorlatok mindenképpen befolyásolják a növények állapotát.
A hatalmas mennyiségű, bármikor rázúdított hideg víz nem tesz jót a növényeknek. A napsütésben a vízcseppek koncentrálják a napsugarakat, ami égést okozhat. Barna vagy sárga foltok jelenhetnek meg a növények részein.
Időzítsd a késő esti órákra az öntözést
Sok probléma elkerülhető, ha a nap leghűvösebb szakában öntözzük a növényeket. Ilyenkor ugyanis a növényeknek lehetőségük van a víz felszívására, a levelek és virágok pedig reggelre teljesen megszáradnak, így nem égnek el a napsütésben. Mindez hozzájárul a növényeink élettartamának meghosszabbításához.
Érdemes gondolni az automata öntözőrendszerek telepítésére is, hiszen ezek imitálják leginkább az eső hatását, és kivédik a hirtelen, nagy mennyiségű, hideg víz káros hatásait. Az ideális öntözővíz hőmérséklete 22-28 Celsius-fok között van.
Amikor a víz hőmérséklete ennél alacsonyabb, a növény gyengébbé válik, elveszít ellenálló képességéből. Tehát a nagy hőségben hideg vízzel való öntözés nem csak, hogy nem segít, de kifejezetten káros is lehet. Ezért érdemes minél hamarabb eltávolodni eztől az öntözési szokástól.
Figyelmes hozzáállással, megfelelő hőmérsékletű vízzel és a késői időpont választásával megelőzhetjük a növényeink elhalását és kiégését. A tűző napon való hideg vízzel történő öntözésről minél előbb szabaduljunk meg: a virágainknak nincs szüksége rá. Tartsd be ezt a fontos szabályt, és így a növényeid is zöldülőbben vészelik át a kánikulát.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt