EgészségÉletmódÉletmód, egészségÉrdekességek, listákHírekReceptek

Nátrium-Glutamát:Már évtizedek óta esszük, és nem is tudtuk, hogy ennyire káros! – Így kerülheted el!

A nátrium-glutamát rejtett veszélyei – és hogyan óvhatod meg az egészségedet!

natrium-gutamat-mar-evtizedek-ota-esszuk-es-nem-is-tudtuk-hogy-ennyire-karos

Emlékszel még a régi ízekre? Gyerekkorunkban a nagymama főztje még természetes alapanyagokból készült. Az ételek ízét nem mesterségesen fokozták, hanem valódi húsból, zöldségekből és fűszerekből hozták ki a legjobbat. De valamikor a múlt század derekán minden megváltozott! A nátrium-glutamát (E621) szinte észrevétlenül kúszott be az étrendünkbe, és ma már mindenhol ott van. A gyorsételektől a fűszerkeverékekig, a konzervektől a virslikig – észrevétlenül fogyasztjuk nap mint nap.

Mi is pontosan a nátrium-glutamát?

Még az 1960-as, 70-es években is úgy hittük, hogy az élelmiszeripar fejlődése egy jobb, kényelmesebb életet hoz. Az instant levesek, konzervek és gyorsfagyasztott ételek megkíméltek minket a hosszú főzési időtől. Csakhogy közben egy észrevétlen „ízfüggőséget” alakítottak ki bennünk! A nátrium-glutamátot eredetileg Japánban fedezték fel a tengeri hínárból, és azóta elárasztotta a világot. Az élelmiszergyárak rájöttek, hogy ezzel az anyaggal minden sokkal ízletesebb – és az emberek újra és újra visszatérnek ezekhez az ételekhez.

Miért kell óvatosnak lenned?

Tudósok már évtizedekkel ezelőtt figyelmeztettek, hogy a nátrium-glutamát túlzott fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokat rejt. Lássuk, milyen hatással lehet a szervezetre!

1. Elveszi a természetes ízek élvezetét

Emlékszel, amikor még a frissen szedett paradicsom vagy a nagymama húslevese is elég finom volt? Az ízfokozók miatt egyre többen érezhetik úgy, hogy a természetes ételek már nem olyan ízletesek. A mesterséges ízekhez hozzászokott ízlelőbimbók nehezebben fogadják el az egyszerű, természetes fogásokat.

2. Fejfájást, szédülést, gyengeséget okozhat

Sokan tapasztalták már, hogy egy gyorséttermi ebéd után hirtelen megfájdul a fejük vagy elnehezültnek érzik magukat. Nem véletlen! A nátrium-glutamát egy idegrendszeri serkentő, amely rövid távon is kellemetlen tüneteket válthat ki.

3. Hosszú távon idegrendszeri problémákhoz vezethet

A 70-es évek óta folyamatosan jelennek meg kutatások, amelyek az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulásának egyik lehetséges tényezőjeként említik a nátrium-glutamátot.

4. A rákos sejtek növekedését is elősegítheti a nátrium-glutamát

Bár még nincs egyértelmű bizonyíték, egyes kutatások arra utalnak, hogy a nátrium-glutamát hatására a daganatok gyorsabban fejlődhetnek. Nem érdemes kockáztatni!

Hogyan kerülheted el?

A jó hír, hogy te is csökkentheted az ételeidben lévő nátrium-glutamát mennyiségét! Nem kell mindent azonnal száműzni, de apró változtatásokkal nagy különbséget érhetsz el.

Ezeket az ételeket cseréld le!

  • Instant levesek helyett: Készíts házi húslevest friss alapanyagokból!
  • Felvágottak helyett: Vásárolj valódi sonkát, sült húst, vagy készíts otthon pástétomot!
  • Leveskockák helyett: Használj szárított zöldségeket és természetes fűszereket!
  • Chips és rágcsák helyett: Pirított magvak, friss gyümölcsök vagy házi készítésű ropogtatnivalók legyenek a kedvenceid!

Ellenőrizd az élelmiszerek címkéit!

Ha az összetevők között szerepel az „E621” jelölés vagy a „nátrium-glutamát” kifejezés, érdemes megfontolnod, hogy inkább mást válassz.

Főzz úgy, mint régen!

A régi időkben nem használtak mesterséges adalékanyagokat, mégis sokkal finomabb ételek készültek. Ha van rá lehetőséged, készíts otthon ételeket friss alapanyagokból, ahogyan a nagyszüleink tették!

Összegzés

A nátrium-glutamát több mint fél évszázada velünk van, és sokáig észre sem vettük, milyen hatással van ránk. Ma már azonban tudjuk, hogy hosszú távon káros lehet az egészségre. Ha teheted, csökkentsd a fogyasztását, és térj vissza a természetes ízekhez! Emlékszel még, milyen volt az étel, amikor még minden házi készítésű volt? Most itt az ideje, hogy újra felfedezd!

Ezeket láttad már?

Laci vagyok – egy kreatív szövegíró, aki imádja az ütős, figyelemfelkeltő tartalmakat. Szeged születtem, de 19 évesen otthagytam az egyetemet, hogy világot lássak. Dolgoztam hotelekben és hajókon, majd végül Norvégiában telepedtem le a feleségemmel. Már…

EZ MÉG ÉRDEKELHET