A Szociáldemokrata Párt (PSD) 25 megyében aratott győzelmet, az országos szavazatok közel 23%-ával, megerősítve pozícióját Románia egyik vezető politikai erejeként. Marcel Ciolacu, a párt leköszönő elnöke hangsúlyozta, hogy a választók üzenete az ország fejlesztésének folytatását és a nemzeti értékek, hagyományok megőrzését sürgeti. A politikus szerint a PSD-nek most az a feladata, hogy az európai forrásokat hatékonyan használja fel az ország modernizálására, miközben figyelembe veszi a társadalom konzervatív igényeit is.
Ciolacu lemondott pártelnöki tisztségéről az elnökválasztáson elért 19,15%-os eredménye miatt, amelyet gyengének ítélt. Elismerte, hogy az elvárásoktól elmaradó teljesítményért ő a felelős. Távozását úgy értékelte, mint a politikai tisztesség egy lépését, amely teret adhat egy új vezetőnek, hogy új irányokat szabjon a PSD-nek.
A többi párt eredményei
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) hat megyében győzedelmeskedett, míg a jobbközép liberális Mentsétek meg Romániát (USR) két megyében, köztük Bukarestben is sikert ért el. Az RMDSZ, amely a magyar kisebbség érdekeit képviseli, öt megyében nyert, és 7%-os eredményével parlamenti jelenlétét is megerősítette.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az RMDSZ teljesítményét dicsérve kijelentette, hogy az erős magyar érdekképviselet előmozdíthatja a magyar–román kapcsolatok fejlődését. Az RMDSZ eredményét a magyar kisebbség szempontjából történelmi sikerként értékelte, amely hozzájárulhat a kisebbségi jogok hatékonyabb érvényesítéséhez Romániában.
A “szélsőjobboldali” pártok térnyerése
A választás egyik fontos jellemzője volt az ellenfeleik által szélsőjobboldalinak nevezett pártok előretörése. Az AUR 18,04%-kal a legerősebb ezen politikai formációk között, míg a Fiatal Emberek Pártja és a SOS is bejutott a parlamentbe, 6,15%, illetve 7,48%-os eredménnyel. Ezek a pártok, euroszkeptikus és általában populista programokat hirdetnek, amelyek kihívás elé állíthatják a hagyományos európai orientációt követő politikai erőket.
Az AUR és a SOS különösen aktívan képvisel olyan narratívákat, amelyek szemben állnak az európai integrációval és a NATO-stratégiával. Elemzők szerint ez megnehezítheti a román kormány parlamenti együttműködést célzó erőfeszítéseit, és lassíthatja az ország modernizációját.
Az elnökválasztás első fordulója
November végén zajlott az elnökválasztás első fordulója, amelyet Călin Georgescu nyert meg 22,94%-kal. Georgescu, akit az egykori fasiszta Vasgárda eszméinek népszerűsítésével is vádoltak, a SOS támogatását élvezte. Sikere felhívta a figyelmet arra, hogy a populista politikai narratívák jelentős támogatottságot élveznek Romániában.
Az eredmény különösen figyelemre méltó az ország belpolitikai helyzetének alakulása szempontjából. Georgescu személye és programja jelentős vitát váltott ki, miközben a hagyományos politikai erők próbálnak alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Az ő esetleges győzelme a második fordulóban tovább bonyolíthatja Románia politikai és nemzetközi viszonyait.
forrás: https://telex.hu/kulfold/2024/12/02/romania-valasztas-eredmenyek-psd-szelsojobb