A felnőtt népesség fele legalább egyszer szembesült pszichés agresszióval a párjától. A nők mintegy 20%-a már tapasztalta a fizikai agressziót párkapcsolatában. Az emberek közel 40%-a már megtapasztalta a partnerének kontrollját valamilyen formában. Ha mindez még nem elég lesújtó, azt is meg kell említeni, hogy a szóbeli és pszichés bántalmazás sokszor még a fizikainál is fájdalmasabb lehet. Az erőszak minden formája az, ami nemcsak elítélendő, de mindent meg kell tenni annak megállításáért.
1. A verbális agresszió okozta sebek élethosszig maradnak, míg a fizikai fájdalom idővel megszűnik
Az a fájdalom, amikor eltörsz valamit – a kezed vagy a lábad -, hamarosan elhalványul. Ezzel szemben, ha mélyen megsérted a kapcsolatodban vagy munkahelyeden, ezek az érzések örökké megmaradhatnak. Egy kutatás szerint a verbális agresszió által okozott érzelmi traumák egész életen át kísérik az áldozatot.
2. Aláássa az önbecsülést és életre szóló mentális problémákat okozhat
Ha szóbeli bántalmazásban éltél, akkor valószínű, hogy ez mindig is veled marad. Ezek az élmények komolyan alááshatják önértékelésedet, elveszíted önmagadba vetett hitet, és kevésbé érzed magad értékesnek.
3. A szóbeli bántalmazást megtapasztalók gyakran nem kapnak megértést és támogatást
A fizikai bántalmazás nyilvánvalóan hagy nyomot. Ha valaki itt és most megüt az utcán, a járókelők valószínűleg beavatkoznak. De nincs ilyen védnettéged, ha szóban bántalmaznak. Kutatások kimutatták, hogy míg a fizikai fájdalomra az emberek empatikusak, addig az érzelmi fájdalmat szinte elhanyagolhatónak tekintik.
4. Evészavarokat okozhat, anélkül, hogy a pontos okot meghatározhatnád
Az érzelmi bántalmazás következtében az áldozat megkérdőjelezi saját értékeit és képességeit. Elbizonytalanodik magában, és akár önálló evészavart alakíthat ki.
5. Szóbeli és érzelmi abuzus kényszeríthet drogfüggőségbe
A szóbeli bántalmazás súlyosan befolyásolja az önbizalmat és az önértékelést. Az áldozat belerághat magába és belefulladhat saját szenvedésébe. Végül könnyen lehet, hogy a kábítószerben keres menedéket a fájdalom elől.
6. A szóbeli abúzus migrént és komoly fejfájást okozhat
Egy kutatás szerint azoknál, akik gyermekkorukban verbális vagy érzelmi bántalmazást szenvedtek el, négy alkalommal nagyobb a kockázata a migrén kialakulásának, mint akik nem éltek át ilyen traumát.
7. A fájdalom az fájdalom
A fájdalom mindig fájdalom, legyen az fizikai vagy érzelmi. Ha nem számolunk fel a forrással, szükségtelen fájdalmat okozunk magunknak. Kutatások szerint azok, akik gyermekként szóbeli bántalmazást szenvedtek, 36%-kal nagyobb valószínűséggel lesznek erőszakosak a saját párkapcsolataikban felnőttkorukban.
8. Az önsorsrontás örök sebet hagy az áldozaton
A verbális és érzelmi bántalmazás áldozatainak legrosszabb következménye az lehet, hogy önmagukat bántalmazzák. Az áldozat tanulhat és alkalmazhatja a bántalmazó viselkedését önmaga ellen. A gyermekkorban bántalmazottak nagy valószínűséggel felnőttkorban bűnöznek.
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt