1. Hasznosítás a kertben: a tej kedvező hatásai
Hajlamosak vagyunk arra, hogy a lejárt szavatosságú tejet azonnal kiöntsük a lefolyóba. Pedig számtalan hasznos tápanyagot tartalmaz, ami nemcsak az egészségünket segíti elő, de kertjeink fejlődését is pozitívan befolyásolja. Különösen előnyös a gazdagon termő zöldségkertek esetében. A növények tejjel történő öntözése, a friss zöldségek mellett, a talaj minőségének javulását is eredményezheti.
2. Trágyaként való alkalmazása
Sokan nem sejtik, hogy a tej trágyaként is kiválóan hasznosítható. Tápanyag-tartalma kimagasló, ráadásul a benne lévő összetevők a növények számára is előnyösek. Mindezek mellett a tejben található fehérjék, aminosavak és enzimek a talaj szellőzését és vízfelvételi képességét is javítják. 1:4 arányban tejet és vizet keverjünk össze, majd 4-5 hetente egyszer öntözzük le vele a talajt.
3. Segítség a növények fejlődésében
A tej- és tejpor magas kalciumtartalma számos zöldségfajta, mint például a bors, a kelbimbó, a saláta káposzta, a sárgarépa, a karfiol és a zeller egészséges növekedését is elősegíti.
4. Természetes védekezés a lisztharmat ellen
A gombás betegségek, például a penészgombák ravasz ellenségei lehetnek kertjeinknek. Ezen betegségek visszaszorítására a tej vagy a tejpor alkalmazása igen hatékony trükknek bizonyulhat. Ehhez készítsünk tejes keveréket a következő arányban: egy rész tej és 3 rész víz. A tejes keverékkel idejében kezdjük meg a beteg levelek kezelését az egészséges kertért.
5. Lombpermetként való felhasználása
A tejes oldat alkalmas arra, hogy megelőzze a lisztharmatot, ami olyan növényeket támadhat meg, mint a sütőtök és a tök. Az arányok itt is hasonlóak, 1 a 4-hez.
6. A rózsák gombás betegségei ellen
Egy másik nagyszerű módszer, amellyel védekezni tudunk a levélvírusok, különösen a dohánymozaik és más mozaikvírusok terjedése ellen a tejpor alkalmazása. Ebből a célból 1 rész tejpor és 4 rész víz arányát alkalmazzuk a legjobb eredmények érdekében.
7. A maradék tej hasznosítása kézápolásra
A kertben eltöltött kemény munka után mindenkinek jól esne egy kis kézápolás. A tej és zabpehely keverékével nemcsak tisztíthatjuk a kezünket, de a tejben lévő tejsav eltávolítja a szennyeződéseket, míg a zab hidratálja bőrünket.
Bónusz tipp: a paradicsom egészséges növekedése
A paradicsompalánták természetes védelméért készítsünk egy permetet, melyhez egy rész tejre és 9 rész vízre lesz szükségünk. Havonta egyszer permetezzük be ezzel a palántákat, így hozzájárulhatunk a növények egészséges fejlődéséhez és a betegségek megelőzésében is segíthet.