1. Duzzanat a lábon
Egyik lábunk vastagodása, duzzadása gyanús lehet. Ezt olykor vérrög kialakulása okozza a vénákban, mely gátolja a vér visszaáramlását a szív irányába.
2. Izomgörcs
Ha lábunk izmai húzódnak, görnyednek, és a tünet nem múlik el, akkor valószínűleg mélyvénás trombózisról van szó, különösen ha a duzzanat is észlelhető. A görcsös izomfájdalom lüktetésként, szorító érzésként is jelentkezhet.
3. A láb bőrének színváltozása
Ha lábunk bőre vöröses, esetleg kékes-lilás színűvé válik, azonnal forduljunk orvoshoz! Az elszíneződést tipikusan a rossz keringés okozza, mely komoly bajra utalhat.
4. Bőrmelegség
Ha érzékeljük, hogy bőrünk egy adott részen melegebb az átlagnál, az jelentheti a trombózis egyik legbiztosabb tünetét! A melegséget a felgyülemlett vér okozza.
5. A trombózis jelei változó intenzitásúak
A tünetek erőssége eltérő lehet! Minden ember más, így ha csak enyhe formában tapasztaljuk a tüneteket, vagy csak néhány napig tartanak, akkor is forduljunk orvoshoz!
6. Visszatérő vagy romló tünetek
A trombózist jelző duzzanatot megkülönböztethetjük egy egyszerű boka meghúzódástól. Utóbbi tünetei elmúlnak és nem térnek vissza! Ha a tünetek fennmaradnak, ismételten fellépnek, netán tovább terjednek, akkor komolyabb okra kell gyanakodnunk.
7. Nincsenek tünetek
A mélyvénás trombózis azért ismert néma betegségként, mert szinte mindig az esetek felében nem mutatja a tüneteit, csupán igen előrehaladott állapotában. Ha bármelyik rizikófaktor igaz ránk, akkor fokozott figyelmet kell fordítanunk lábaink jelzéseire. Ilyen rizikófaktor lehet a fogamzásgátló szedése, a menopauza alatti hormonpótlás, a daganatos betegségek és azok kezelései, a nagyobb sebészeti beavatkozások illetve a szülést követő 6-8 hét.
8. Ha a rizikófaktorok alapján veszélyeztetettnek számítunk
Ilyen esetben mindenképpen keressük fel orvosunkat már a legkisebb gyanú esetén is! A betegség tünetmentessége miatt nem tudjuk magunk diagnosztizálni magunkat, de ha a betegséget időben észreveszik és megkapjuk hozzá a megfelelő gyógyszert (például vérhígítót), elkerülhető az életveszélyes állapot.