Az elmúlt évek gazdasági nehézségei és a 2024-es év vegyes eredményei után 2025-ben új lehetőségeket és kihívásokat tartogat a magyar gazdaság számára. Az infláció csökkenése és a kamatszint mérséklődése bizakodásra adhat okot, ám a gazdasági növekedés üteme és a külpolitikai környezet továbbra is aggodalomra adhat okot.
A 2024-es év tanulságai
A tavalyi gazdasági előrejelzések jelentős várakozásokat támasztottak, ám ezeknek csak egy része vált valóra. Miközben az infláció mértéke az év végére 3,6%-ra csökkent a 2023-as 17,6%-ról, a GDP mindössze 0,6%-kal nőtt, elmaradva az elemzők által várt 2,5–4%-os tartománytól. A fogyasztás növekedése szintén szerényebb volt, amit a megugró árszint, a gazdasági bizonytalanság, és a lakossági megtakarítások iránti érdeklődés egyaránt befolyásolt. Ugyanakkor a jegybanki alapkamat 10,75%-ról 6,5%-ra csökkent, ami segített stabilizálni a gazdaságot.
Infláció és fogyasztás 2025-ben
Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője szerint 2025-ben az infláció várhatóan az idei szinten, 3–4% között alakul, bár az élelmiszerek ára továbbra is átlag felett drágulhat. A lakossági fogyasztás ugyanakkor fokozatos növekedést mutathat, mivel a gazdasági sokkok enyhülése és a bérek mérsékelt reálnövekedése elősegíti a vásárlói kedv erősödését. A háztartások fogyasztása 4%-kal bővülhet, bár az inflációs érzet magasabb maradhat a gyenge forint és az adóemelések miatt.
Gazdasági növekedés és kockázatok
A 2025-ös GDP-növekedés 2–2,5%-os üteme várható, ami részben az idei recesszió utáni alacsony bázisból fakad. Az export és a beruházások javuló dinamikája, valamint a fogyasztás fellendülése támogatja a gazdaságot, de az élénkítés lehetőségei szűkösek a költségvetési korlátok miatt. A külső környezet továbbra is jelentős bizonytalanságot hordoz: a geopolitikai feszültségek, az európai gazdaság lassulása és a vámháborúk kockázatai árnyékolhatják be a kilátásokat.
A jegybank szerepe
Az alapkamat csökkentése 2025-ben mérsékelt ütemben folytatódhat, amennyiben a pénzügyi stabilitás megengedi. Az infláció és a növekedés közötti egyensúly megtartása érdekében a jegybank szigorúbb monetáris politikát alkalmazhat, különösen, ha a forint árfolyama tovább gyengülne.
Összegzés
2025 sikere a gazdaságpolitikán, a külpolitikai tényezők alakulásán és a globális gazdasági folyamatokon múlik. Bár a pandémia és az energiaválság hatásai mérséklődtek, a gazdasági kilábalás sérülékeny marad. A növekedési potenciál kiaknázása a gazdaságpolitikai fegyelem fenntartását és a nemzetközi környezet kedvezőbb alakulását feltételezi. Az elkövetkező évre vonatkozó optimizmus alapjai tehát léteznek, de óvatos várakozásokkal érdemes tekinteni 2025 elé.