BelföldHírek

Most érkezett a hír a kristálycukor áráról, nagy bajba kerülnek a magyarok

Milliárdos túlárazások az RSZTOP-ban: az Integritás Hatóság fellépése a rászorulók érdekében

A Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) vizsgálata drámai eredményeket hozott. Az Integritás Hatóság bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás, hanyag kezelés és versenyt korlátozó megállapodás miatt tett feljelentést. Az ügy komoly következményekkel járhat, hiszen a túlárazott projektek miatt a legkiszolgáltatottabbak szenvedtek el súlyos károkat.

Túlárazás mértéke és hatása

A vizsgálat két uniós támogatású projektet érintett, ahol összesen 10,2 milliárd forintnyi túlárazást állapítottak meg. Ez nem csupán gazdasági bűncselekmény, hanem közvetlenül érintette a rászorulók élelmiszerellátását. Az Integritás Hatóság szerint az egyik, a Halker Kft. által vezetett projekt 70 százalékkal, azaz bruttó 7,6 milliárd forinttal haladta meg a reális költségeket. A másik, a Káta-Mill Plusz Kft. által irányított projekt esetében 37 százalékos, bruttó 2,6 milliárd forintos túlárazást mutattak ki.

A túlárazás miatt 1,4 millióval kevesebb élelmiszercsomagot osztottak ki, mint amennyi rendelkezésre állhatott volna. Az eredetileg tervezett 3,7 millió csomag helyett csupán 2,3 millió jutott el a rászorulókhoz, így 38 százalékkal kevesebben kaptak segítséget.

Botrányos árak: ötszörös cukorár

A projektek során megvalósult költségtúllépések konkrét példákkal szemléltethetők. Az élelmiszercsomagokban szereplő kristálycukrot például ötszörös áron vásárolták meg. Míg a KSH adatai szerint 2017-ben a cukor kilogrammonkénti bruttó fogyasztói ára 266 forint volt, a beszerzési ár elérte a 960 forintot. 2022-re az árak még tovább nőttek, amikor a kilogrammos cukor átlagos bruttó fogyasztói ára 262 forint volt, de az SZGYF 1036 forintért szerezte be.

Az Integritás Hatóság lépései

Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke szerint az ilyen esetek nem maradhatnak következmények nélkül. „Joggal vonja maga után az egész társadalom felháborodását, hogy ezekben a visszaélésekben szerepet játszó emberek a legkiszolgáltatottabbakon nyerészkedtek” – mondta. Az ügy rávilágít arra, hogy a korrupció és a hatalommal való visszaélés leginkább az időseket és a szegényeket érinti hátrányosan.

Következmények és a jövő kilátásai

Az Integritás Hatóság feljelentése komoly lépés, de kérdéses, hogy az elkövetőket felelősségre vonják-e, és a kártalanítás megtörténik-e. Bíró Ferenc hangsúlyozta, hogy az ilyen ügyek hosszadalmasak, és gyakran előfordul, hogy az elkövetők megússzák a büntetést.

Az ügy figyelmeztetés mind a hatóságok, mind a társadalom számára: szigorúbb ellenőrzésekre és hatékonyabb fellépésre van szükség a visszaélések megakadályozása érdekében. A közvélemény joggal várja el, hogy a jövőben ne fordulhassanak elő ilyen súlyos szabálytalanságok, különösen, ha a legkiszolgáltatottabb rétegeket érintik.

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
A bikuci.hu írójaként célom, hogy írásaim inspiráljanak, elgondolkodtassanak és szórakoztassanak. Szeretném, ha minden történet vagy gondolat, amit megosztok, egyedi és tartalmas élményt nyújtana az olvasóknak.

EZ MÉG ÉRDEKELHET