Az őszi hónapok közeledtével és a fűtési időszak kezdetével talán nem meglepő, hogy mindenki igyekszik takarékoskodni a fűtéssel, ahogy csak lehet. Ez különösen igaz az intézményekre, ahol az új lakbér-tarifák gyakran drasztikusan megemelhetik a havi számlákat.
Az intézmények idén 25%-kal kevesebb gázt használtak, mint az előző években. Ez részben köszönhető az eddigi enyhébb időjárásnak, de ennek nagy részét az a tény adja, hogy a takarékosság lett az uralkodó stratégia.
A kormány a fűtési szezon elején takarékossági intézkedéseket hozott, meghatározva például az iskolákban, óvodákban és hivatalokban lehető maximális hőmérsékleti értéket.
Viszont a takarékosság meg fogja fizetni az árát, hiszen a távfűtés-szolgáltatóknak 30%-os büntetést kell fizetniük, ha nem használják fel a lekötött gázmennyiséget – ez volt az RTL Híradója egyik fő témája.
Miskolc távfűtő vállalata októberre 89,5 millió forint, novemberre pedig 85 millió forint büntetést követel az állami MVM.
Ez a típusú büntetés korábban is létezett, de akkor az egész fűtési szezonra számították. Most viszont havi számítást alkalmaznak. Így előfordulhat, hogy ha februárban többet kell fűteni, akkor a távfűtő cégek kvóta-túllépési büntetést is fizethetnek.
Az RTL-nek nyilatkozó Varjú László (DK) az erre vonatkozó szabályozás elavultságát említette, és azonnali átalakítását sürgette.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt