BelföldHírek

Ne hagyd, hogy ellopják a neved és a pénzed! Így vernek át az adathalászok és csalók

Egy magyar házaspár rémálma: albérlőjük segítségével lett belőlük áldozat

Képzeld el, hogy egy nap felébredsz, és megtudod: valaki a te nevedben nyitott bankszámlát, vett fel pénzt és akár hitelt is felvett a nevedben. Hihetetlen? Pedig pontosan ez történt egy budapesti házaspárral, akik egy albérlőjük miatt váltak a személyazonosság-lopás és banki csalás áldozataivá.

Hogyan történt a csalás? Egy apró hiba is végzetes lehet

2022 júliusában Nóra és Tamás kiadták XIII. kerületi lakásukat egy H. Anita nevű bérlőnek. Bár eleinte minden rendben zajlott, hamarosan kiderült, hogy az albérlő nem fizeti a bérleti díjat, és még csak nem is hajlandó kiköltözni. De itt még nem ért véget a rémálom!

A csaló ugyanis a bérleti szerződésből megszerzett adatok segítségével hamis személyi igazolványt készíttetett Nóra nevére. Ezzel az okmánnyal már könnyedén bejutott bankfiókokba, és 2024 novemberében 1,3 millió forintot vett fel Nóra bankszámlájáról. A bank munkatársai nem gyanakodtak semmire, hiszen az igazolvány eredetinek tűnt.

Miért veszélyes a személyazonosság-lopás?

Ez az eset is bizonyítja, hogy az adathalászat és csalás milyen komoly problémát jelenthet. Az elkövetők a következő módszerekkel tudnak visszaélni az adataiddal:

  • Hamis okmányok készítése – Egy ellopott adat segítségével könnyedén készíthetnek hamis személyit vagy lakcímkártyát.
  • Banki csalás – Az így szerzett papírokkal pénzt vehetnek fel, hiteleket igényelhetnek.
  • Albérlőként férhetnek hozzá az ingatlanodhoz – Mint a fenti eset is mutatja, egy gondatlanul kiválasztott albérlő akár komoly bajba is sodorhat.

Hogyan védekezhetsz a személyazonosság-lopás ellen?

Ne hagyd, hogy veled is megtörténjen! Íme néhány lépés, amivel megelőzheted a bajt:

  1. Soha ne adj ki feleslegesen személyes adatokat! – Egy bérleti szerződésben se szerepeljen minden adatod.
  2. Mindig közjegyző által hitelesített szerződést köss! – Így, ha baj történik, az ügyintézés és a hatósági segítség sokkal gyorsabb és egyszerűbb lesz.
  3. Rendszeresen ellenőrizd a bankszámládon történt tranzakciókat! – Ha gyanús mozgást látsz, azonnal lépj kapcsolatba a bankoddal.
  4. Készíts másolatot az irataidról, és jegyezd fel azok sorszámát! – Ha ellopják, könnyebb lesz letiltani és jelenteni a hatóságoknál.
  5. Használj kétlépcsős azonosítást a banki tranzakciókhoz! – Így nehezebb lesz illetékteleneknek hozzáférni a számládhoz.
  6. Albérlő esetén mindig ellenőrizd az illető hátterét! – Kérj munkáltatói igazolást vagy ajánlásokat korábbi bérbeadóktól.

Mit tehetsz, ha már áldozat lettél?

Ha úgy érzed, hogy személyazonosság-lopás vagy banki csalás áldozata lettél, az alábbiakat kell azonnal megtenned:

  • Jelentsd az esetet a bankodnak! – Azonnal tiltsd le a bankszámládat és minden hozzáférést.
  • Fordulj a rendőrséghez! – A csalás bűncselekmény, amelynek kivizsgálását sürgetni kell.
  • Értesítsd a megfelelő hatóságokat! – Ha hamis okmányt készítettek a nevedben, jelezd a kormányhivatalnál.
  • Ellenőrizd az ingatlanoddal kapcsolatos bejegyzéseket! – Ha albérlő által történő visszaélést gyanítasz, kérj földhivatali ellenőrzést.

Összegzés: Ne hagyd, hogy áldozattá válj!

A személyazonosság-lopás és a banki csalás nem csupán anyagi károkat okoz, hanem hosszú távon megnehezítheti az életedet is. Ha nem vagy elég óvatos, egy rosszindulatú albérlő vagy egy ügyes csaló könnyen kihasználhatja a helyzetet. Legyél elővigyázatos, és védd meg az adataidat, mielőtt túl késő lenne!

Neked is van hasonló történeted? Írd meg kommentben, hogy mások is tanulhassanak belőle!

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Laci vagyok – egy kreatív szövegíró, aki imádja az ütős, figyelemfelkeltő tartalmakat. Szeged születtem, de 19 évesen otthagytam az egyetemet, hogy világot lássak. Dolgoztam hotelekben és hajókon, majd végül Norvégiában telepedtem le a feleségemmel. Már…

EZ MÉG ÉRDEKELHET