ÉletmódGazdaságHírek

Ne várjon tovább! Kertjét tennyezheti!

November a kertészek számára a legfontosabb hónapok közé tartozik, ugyanis ez az időszak ideális a kert téli felkészítésére és a következő szezon alapjainak lerakására. Ilyenkor a hőmérséklet rendszerint már hűvös, az első fagyok is megérkeznek, ezért kiemelt jelentőséggel bír a kert téliesítése.

1. A falevelek összegyűjtése és komposztálása

Novembertől a fák és cserjék többsége leadja leveleit. A lehullott levelekből a gyűjtés után kiváló komposztot állíthatunk elő, ami gazdagítja a talajt. Fontos, hogy a beteg vagy fertőzött levelek ne kerüljenek a komposztba, mert ezek kórokozókat hordoznak. Amennyiben a komposztálás mellett döntünk, rétegezzük a leveleket más zöld hulladékkal, hogy a komposzt minél több tápanyagot tartalmazzon.

2. A fagyérzékeny növények védelme

A fagyra érzékeny növényeket védeni szükséges a hidegtől. A mediterrán vagy egzotikus növényeket, mint például a leandert vagy a citrusféléket, védett, fagymentes helyen kell elhelyezni, vagy fagyvédő fóliával kell becsomagolni. Az évelő növények tövét hasznos mulccsal vagy fenyőkéreggel takarni, ami védelmet nyújt a gyökereknek a fagyokkal szemben.

3. A gyümölcsfák és -bokrok metszése

A gyümölcsfák és -bokrok metszésével előkészíthetjük a jövő évi termést. Novemberben elvégezhetjük a beteg, sérült vagy túlságosan zsúfolt ágak eltávolítását. Fontos, hogy csupán az egészséges fákat metsszük meg, mert a vágási sebek érzékenyek a fagyra, így a metszést célszerű fagymentes napon végezni.

4. Tavaszi hagymás növények ültetése

November végéig még van lehetőség a tavaszi hagymás növények, mint például a tulipánok, nárciszok és a jácintok, elültetésére. Az ilyen növények szeretik a hideget és a tél folyamán gyökeresednek meg. Az ültetéskor figyeljünk arra, hogy a hagymákat legalább kétszer olyan mélyre ültessük, mint amilyen magasak, és takarjuk be a földet mulccsal a hőszigetelés érdekében.

5. A kerti szerszámok karbantartása

A tél beállta előtt fontos a kerti szerszámok tisztítása és karbantartása. Az eszközök fém felületeit olajozzuk be, hogy megvédjük őket a rozsdásodástól, a fűnyírót és egyéb elektromos eszközöket pedig alaposan tisztítsuk meg és tároljuk száraz helyen.

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Üdvözöllek, Csin Csilla vagyok, a Bikuci.hu írója. Szenvedélyesen érdekel a hírek világa és a különböző eseményekről való tájékoztatás. Célom, hogy naprakész információkkal lássam el az olvasókat és olyan tartalmakat hozzak létre, amelyek nemcsak…

EZ MÉG ÉRDEKELHET