Hasznos

Nem szeretnél leégni? Így kerüld el a karácsonyi lakástüzeket!

A karácsony általában az öröm, a békesség és a szeretet időszaka, de sajnos ebben az időszakban a lakástüzek száma is megnő. De mi ennek az oka, és hogyan védhetjük meg otthonunkat?

Amikor az ember hallja a „karácsonyi lakástűz” kifejezést, talán nem is gondol arra, mennyire valós veszélyforrásról van szó. Az ünnepi dekorációk, a fűtési igények növekedése és persze az emberi figyelmetlenség mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az év utolsó hónapjában ugrásszerűen megnő a tűzesetek száma. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb okai a karácsonyi lakástüzeknek, és hogyan előzhetjük meg őket!

Karácsonyi lakástüzek – mi okozza őket?

1. Adventi koszorúk és gyertyák

Az adventi koszorúk és a karácsonyi gyertyák az ünnepi hangulat nélkülözhetetlen kellékei, de egyben komoly tűzveszélyt is jelentenek. Ha egy égő gyertyát gyúlékony anyag, például száraz fenyőág, papír, vagy a karácsonyi terítő közelébe helyezünk, egyetlen szikra is elég lehet ahhoz, hogy tüzet okozzon.

2. Karácsonyfa világítás és az elektromos berendezések

A karácsony óhatatlanul is a fokozott elektromos terhelés időszaka. A régi, sérült karácsonyfa izzók vagy a hűtőszekrény mögé dugott hosszabbító is komoly veszélyforrást jelentenek. A túlterhelt hálózat könnyen rövidzárlatot okozhat, ez pedig tüzet.

3. Túlzsúfolt lakások és dekorációk

Sokan szeretnek otthonukat igazán ünnepi díszbe öltöztetni. A rengeteg dekoráció azonban nem csak esztétikus, de gyúlékony is. Ha egy lakás nagyon tele van plüssök menekülési útvonalakat elállva, egy kisebb tűz is pillanatok alatt nagyvá válhat.

4. Fűtés és kandallók

A karácsonykor a hideg miatt gyakran túlhajszoljuk a fűtési eszközöket. Nem szabad megfeledkezni a fűtési rendszerek, a radiátorok és a kandallók karbantartásáról sem, mert ha nem megfelelően működnek, az is egy komoly veszélyforrás lehet.

5. A konyha és a sütés-főzés

A nagy karácsonyi ebédeket, vacsorákat nem ritkán hajnalban kezdjük előkészíteni. A fáradtság és az óvatlanság miatt gyakran történnek konyhai balesetek. Az égő olaj vagy a bekapcsolt sütő feledése is könnyen tüzet okozhat.

Hogyan előzhetjük meg a karácsonyi lakástüzeket?

1. Legyünk óvatosak a gyertyákkal

Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül az égő gyertyákat, mindig legyenek stabil, nem gyúlékony alapon, és olyan helyen, ahol nem érhetnek semmi gyúlékony anyaghoz.

2. Ügyeljünk az elektromos hálózatra

A karácsonyfát sose díszítsük fel sérült csillagszóróval, és mindig kapcsoljuk le az összes világítást, mielőtt ágyba bújnánk. Továbbá ne terheljük túl az elektromos hálózatot!

3. Haza sem a fűtőberendezésekkel!

Az ünnepek előtt ellenőriztessük a fűtési rendszert és a kéményt. Ne hagyjunk égve a kandallóban a tüzet felügyelet nélkül!

4. Konyhai biztonsági szabályok

A főzést se hagyjuk felügyelet nélkül, és tartsuk távol a tűzhelytől az éghető anyagokat. De a legfontosabb: Legyen kéznél egy tűzoltó készülék!

5. Füstérzékelők és tűzoltó készülékek

Szereljünk fel füstérzékelőket minden fontos helyiségben. Ellenőrizzük a tűzoltó készülékek állapotát, és tartsuk őket elérhető helyen!

Mit tegyünk, ha tűz üt ki?

Először is hívjuk a tűzoltókat a 112-es számon. Ha a tűz még kicsi, megpróbálhatjuk eloltani, de ne kockáztatjuk meg a biztonságunkat. A legfontosabb, hogy mindenki időben és biztonságban hagyja el az épületet.

Ezeket láttad már?

Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET