A gyorséttermi étkezés globális terjedtségének fő oka, hogy gyors, finom és könnyen hozzáférhető. Ugyanakkor ezeknek az ételeknek a túlzott fogyasztása komoly egészségi kockázatokkal fenyeget.
Gyorsételek, mint például a hamburgerek, a sült krumpli és a pizzák, általánosan magas kalóriatartalommal rendelkeznek, miközben relatíve kevés tápanyagot tartalmaznak. Ráadásul ezek az ételek nagy mennyiségű hozzáadott cukrot, sót és telített zsírokat is tartalmaznak, ami hozzájárulhat számos egészségügyi problémához.
A magas kalóriatartalom és az extrém zsírbevitel szintén növeli az elhízás kockázatát, ami a szív- és érrendszeri betegségek fő rizikófaktora.
A túlzott nátriumbevitel is káros lehet, mivel hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához, ami további teher a szívünk és érrendszerünk számára. A hozzáadott cukor nem csak az elhízáshoz vezet, de a 2-es típusú cukorbetegség és különböző anyagcserezavarok kockázatát is növeli.
Az ilyen „junk food” (szemététel) néven ismert ételek rendszeres fogyasztása nem csupán a fizikai, de a mentális jóllétünkre is negatívan hat. Kutatások szerint a feldolgozott, gyorséttermi ételek bevitele hozzájárulhat a depresszió és szorongás kialakulásához. Ezen kívül a kiegyensúlyozott étrend hiánya csökkentheti a koncentrációs képességét és az energia szintjét is.