A november hideg, csípős reggelhajnalokkal és korai este beköszöntő sötétséggel érkezik, ami egyértelműen jelez, hogy a tél hamarosan beköszön.
Bár az évnek ebben a szakaszában a kert már pihenő állapotba kezd kerülni, azonban számos fontos feladatot kell végeznünk, melyek segítségével felkészíthetjük növényeinket és kertünket a hideg hónapokra. Íme néhány hasznos tanács és feladat, amelyeket érdemes elvégezni a kertben novemberben!
1. Fagyérzékeny Növények Védelme
Az első fagyok érkezésével rendkívül fontos, hogy a megfelelő óvintézkedéseket tegyük fagyérzékeny növényeink védelmében. A mediterrán növényeket, mint a leander vagy citrusfélék, érdemes védett, fagymentes helyre vinni, mint egy üvegházba vagy egy fűtött télikertbe. Ha erre nincs lehetőség, a növényeket takaró anyagokkal is védeni tudjuk, mint nádszövet vagy jutaszak.
2. Az Évelő Növények Felkészítése
Az évelő növények, mint a rózsák, a levendula vagy hortenziák, speciális gondoskodást igényelnek. Érdemes a talajukat egy réteg mulccsal bedeszkázni, hogy megvédjük a gyökereiket a fagytól. A visszavágást viszont érdemes tavaszig megvárni, hacsak a növényeket nem fenyegetik viharok vagy erős szelek. Különösen fontos a rózsáknál, hogy a törzsét földdel takarjuk be, hogy elkerüljük a fagy okozta károsodást.
3. Levelek Összegyűjtése és Komposztálása
A lehullott lomb összegyűjtése nem csak esztétikailag fontos, de hozzájárul a kert egészségének megőrzéséhez is. Az avar összegyűjtése segít megelőzni a nedves levelek alatt összegyűlő betegségek és kártevők elszaporodását. A lehullott leveleket érdemes komposztálás céljából gyűjteni, hogy természetes tápanyagot biztosítsuk a következő évi kertészkedéshez. A diófa levelei viszont magas tannintartalmuk miatt nem alkalmasak a komposztálásra, így ezekkel külön bánjunk.
4. Gyümölcsfák Gondozása
A gyümölcsfákra novemberben különösen oda kell figyelni. A lehullott gyümölcsöket, melyeket a fa alatt találnak, érdemes összegyűjteni, hogy megelőzzük a kártevők és betegségek elszaporodását. Ez az időszak kiváló a téli metszés előkészítésére is: bár a nagyobb metszést tavaszra érdemes halasztani, a beteg, vagy már elszáradt ágakat most is eltávolíthatjuk.
5. Téli Veteményes Készítése
Ha téli zöldségeket, például fokhagymát, spenótot vagy borsót szeretnénk termelni, akkor novemberban az utolsó esélyünk a vetésre. Az ágyásokat alaposan elő kell készíteni: lazítsuk fel a talajt, és adjunk hozzá érett komposztot vagy trágyát. Ezzel biztoshítjuk a növények számára a megfelelő tápanyagokat a hideg hónapokban is.
6. Fűnyírás és Gyepszellőztetés
Bár a fű növekedése már lelassult novemberben, érdemes még egyszer utoljára lenyírni a füvet, mielőtt beköszönt a tél. A fűnyírást óvatosan végezzük, hogy a gyep könnyebben átvészelje a fagyos időket. Szellőztethetjük a gyepet, eltávolíthatjuk a már elhalt növényi maradványokat, így a talaj jobban tud lélegezni és felkészíthetjük a tavaszi újjáéledésre.
7. Kerti Szerszámok Karbantartása
Novemberben, amikor már kevesebb a teendő a kertben, ideális az idő, hogy rendbe tegyünk kerti szerszámainkat. Élesítsük meg az ollókat, kapákat és gereblyéket, tisztítsuk meg, majd olajozzuk be a fémfelületeket, hogy védjük őket a rozsdásodástól. A kerti gépek, például a fűnyíró vagy a sövénynyíró gondossága és karbantartása szintén fontos, hogy a következő szezonban egyből készen álljanak.
8. Virágágyások Tisztítása
A virágágyások novemberben speciális tisztítást igényelnek. El kell távolítani az elhervadt virágokat, az elszáradt növényi részeket, hogy helyet adjunk a következő évi növekedésnek. Az évelők és a komposzt hozzáadása ebben az időben különösen hatásos lehet, mivel a talaj tápanyagokkal való ellátása segíti majd a következő szezonban a növények fejlődését.
9. Madáretetők Kihelyezése
A tél közeledtével a madaraknak is nagy szükségük van a segítségre. Novemberben már érdemes kihelyezni a madáretetőket, és gondoskodni arról, hogy folyamatosan legyen bennük megfelelő eleség. A madarak nemcsak az etetés során segítenek megtartani az egyensúlyt a kertben, de a kártevőket is kordában tartják.
10. Kerti Tavak Védelme
Ha kerti tavunk van, novemberben gondoskodnunk kell arról, hogy a víz ne fagyjon be teljesen. A tavirózsák leveleit vágjuk vissza, és a halak etetését is csökkentsük, mivel a víz hőmérséklete lecsökken, és a halak anyagcseréje lassul. A tó védelmére speciális fagymentesítő eszközöket is beszerezhetünk.
Bár a november a kert nyugalmi időszakának kezdete, a megfelelő előkészületek elengedhetetlenek, hogy növényeink és a kert a legjobb formájukban várják a tavaszt.
A fagyérzékeny növények védelmétől a madáretetők kihelyezéséig számos fontos feladatunk van, amellyel nemcsak a télre készíthetjük fel a kertet, de hosszú távon is hozzájárulhatunk a kert egészségéhez és szépségéhez.