Mi történik, ha újraértelmezzük a pajzsmirigyek kezelését?
Erika Schwartz doktornő egy nehezen orvosolható egészségügyi problémával küzdő idős beteggel foglalkozott. Áttekintve a beteg által szedett gyógyszereket és az alkalmazott terápiákat, úgy határozott, hogy a beteg kardiológusával értekezik az eddigi kezelések radikális megváltoztatásáról.
A beteg többek között túlsúllyal, alacsony tesztoszteronszinttel, alulműködő pajzsmiriggyel, alvászavarral és viszkető ekcémával küzdött. Schwartz doktornő javaslatára, hogy hagyják abba a beteget terhelő gyógyszerek szedését, a kardiológus nemmel válaszolt, mondván, Schwartznak nincs elegendő orvosi tapasztalata. Azonban Erika Schwartz doktornő ugyanazokkal az orvosi képesítésekkel rendelkezik, mint a beteg orvosa.
A vita után Schwartz doktornő a beteghez fordult, aki úgy döntött, hogy új kardiológushoz fordul és kipróbálja az új terápiát. Ez a terápia a pajzsmirigy hormonjainak szintjének növelését és a koleszterinre szedett gyógyszerek elhagyását tartalmazta. Kezdetben a beteg úgy gondolta, ez a kezelés szívrohamhoz vezet, de Schwartz doktornő megmagyarázta, hogy a hormonok természetes úton korrigálásával a koleszterinszintet értékek is normalizálhatók.
A pajzsmirigy hormonok fontossága
A pajzsmirigy hormonokat a pajzsmirigy termeli, amely egy pillangó alakú endokrin mirigy a nyak elülső részén. A pajzsmirigy két fő hormonja, a trijód-tironin (T3) és a tiroxin (T4) a szervezet minden egyes sejtjének működését szabályozza. Az anyagcserét regulálják, energiát biztosítanak, és segítik az egyes szervek optimális működését.
Számos külső és belső tényező, például az autoimmun Hashimoto-kór miatt, az immunrendszer megtámadhatja a pajzsmirigyet. A pajzsmirigy alulműködése, a hipotireózis, számos tünetet okozhat, mint a száraz bőr, törékeny körmök, fáradtság, hajhullás, súlygyarapodás, testhőmérséklet-ingadozások, hideg érzet, gyenge reflexek, depresszió, levertség, hangulatingadozások. Mivel ezen tünetek számos más betegséghez is kapcsolódhatnak, az orvosok gyakran olyan gyógyszereket írnak fel, amelyek nem segítik a pajzsmirigy működési egyensúlyának helyreállítását.
Mary Shomon, a pajzsmirigy szakértő és író szerint azoknál, akik depresszióban, illetve magas koleszterinszintben szenvednek, antidepresszánsokat és koleszterincsökkentőket írnak fel, de közben a pajzsmirigy működését nem ellenőrzik. Shomon szerint a pajzsmirigy alulműködésének hagyományos diagnosztikai eljárásaiban súlyos hiba rejlik.
A pajzsmirigy alulműködésének diagnosztizálása
A pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) teszt valójában a hipofízis hormon szintjét méri a vérben, de nem mutatja a T3 és T4 hormonok szintjét. Ennek következtében sok betegnél normális TSH szintet mérnek, miközben a pajzsmirigy alulműködésének jellegzetes tünetei fennállnak. Dr. Schwartz szerint az orvosok éppen azon dolgoznak, hogy kezeljék az egyes tüneteket, de nem nézik meg, mi lehet azok valódi kiváltó oka. A TSH vizsgálat gyakorlatilag hamis eredményt mutat minden olyan betegnek, aki törődik az egészségével.
Mi a megoldás?
A legjobb eredmények elérése érdekében a T3 és T4 hormonok szintjét külön-külön kell mérni. Továbbá létfontosságú, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a T4 képes T3 hormonná alakulni, és ennek a hormonnak a szervekbe kell jutnia, hogy szabályozza azok működését.
Dr. Schwartz holisztikus megközelítése az egészséghez több mindent foglal magában: a táplálkozást, a hormonokat, a testmozgást, az étrendkiegészítőket. Ez a megközelítés nem csupán a tüneteket vizsgálja, hanem a szervezet egészét figyelembe veszi, és ezzel tényleges eredményeket lehet elérni.
A hormonterápia lehetősége
Dr. Schwartz azt mondja, hogy a betegeknek a leggyorsabb módja annak, hogy jobban érezzék magukat, ha pajzsmirigy hormont – nevezetesen T3 hormont – adunk nekik. Ezen feltétel mellett esetleg könnyebbé válik megváltoztatni az étrendjüket, a mozgási szokásaikat, és gyakorlatilag az egész életmódjukat.
A nézet, hogy a pajzsmirigyhormonok befolyásolják az egész szervezet működését, alapvetően hozzátartozik a sikeres kezeléshez, amit Dr. Greg Emerson, az ausztrál Emerson Health & Wellness Center alapítója is vall: “Az anyagcserénk, a sejtekben zajló biokémiai folyamatok nagyrészt a pajzsmirigyünk megfelelő működésére támaszkodnak. Ha a sejtek nem jutnak a megfelelő mennyiségű oxigénhez, az adott szerv, például az agy működése, az emésztés, a hasnyálmirigy működése és az összes többi mirigy működése és hormontermelődése csökken, így végső soron minden funkció lelassul és romlik. Gyakorlatilag a pajzsmirigy működése mindenhez kulcsfontosságú.”
Táplálkozási tanácsok a pajzsmirigy egészségesebb működéséért
Táplálkozási szempontból a jódozott sóban és szelénben gazdag élelmiszerekre van szükség, például:
• brazil dió
• napraforgómag
• hal (vadlazac, laposhal, szardínia, lepényhal)
• rákfélék (osztriga, kagylók)
• hús (marha, máj, bárány, sertés)
• baromfi (csirke, pulyka)
• tojás (legfeljebb naponta három darab)
• gomba (shiitake, csiperke)
• teljes kiőrlésű gabonák (búzacsíra, árpa, barna rizs, zab)
Kerülendő élelmiszerek:
• tejtermékek
• cukrok és édesítőszerek
• minden gabonaféle
• babfélék és hüvelyesek
• sör
További tanácsok egészséges működésért
Továbbá javasolt:
• Kerüljük a kalóriacsökkentett diétákat
• Kerüljük az alacsony zsírtartalmú diétákat
• Kerüljük a nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrendeket
• Hetente ne fogyasszunk többet 6-8 adagnál a goitrogén ételekből, és ezeket inkább pároljuk, mintsem nyersen fogyasszuk
A rendszeres testmozgás fontossága
Végül, de nem utolsósorban, kezdjünk rendszeresen mozogni, legalább napi egy óra alacsony intenzitású mozgást, mint a séta, úszás, biciklizés, túrázás. Egy hónap után kezdjünk el magasabb intenzitású mozgást végezni, heti 1-3 alkalommal, mint a tömegnövelő edzés és a súlyemelő gyakorlatok.
Egészséges pajzsmirigy, egészséges szervezet
Ha pajzsmirigyünk megfelelően működik, nem csak fogyni fogunk, hanem az öregedési folyamatokat is lassíthatjuk, több energiához juthatunk, és javíthatjuk általános egészségi állapotunkat. Így hát figyeljük oda pajzsmirigyünk egészségére!