Kritikus árvízi helyzet alakult ki Közép-Európa Duna menti területein, Magyarország sem kivétel.
A Boris ciklon nyomán tapasztalt heves csapadékok drasztikusan megnövelték a Duna és más folyók vízszintjét, ami több helyen vészhelyzetet eredményezett.
Helyzeti jelentés: Bécs és Lengyelország
Ausztria fővárosában, Bécsben már utcákat árasztott el a méltóságos Duna, míg Lengyelországban szükségállapot alakult ki a kialakult helyzetben. Az ország az Európai Unióhoz fordult segítségért a katasztrófa kezelésében.
Szlovákia és Csehország helyzete sem jobb, több ember életét vesztette az esőzések után bekövetkezett árvízben. Pozsonyban az előrejelzések szerint 950 cm-es vízszintre kell számítani.
A helyzet Magyarországon: Katonák a gátakon, Margitsziget lezárva
Magyarországon az árhullám már elérte a Szigetközt, és az OVF statisztikai adatai szerint a következő időszakban a Duna vízszintje tovább emelkedni fog.
Budapesten szombaton várhatóan tetőzik a vízszint, amikor a folyó vízszintje 860 cm-re emelkedhet. A Margitszigetet biztonsági okokból már lezárták.
A védekezés során közel 1400 katona vesz részt, akik a legveszélyesebb területeken, mint Mosonmagyaróvár, Neszmély és Pilismarót, éjjel-nappal dolgoznak.
A honvédség néhány ponton lánctalpas járművekkel és helikopterrel is segíti a munkálatokat. A kormány a helyzet súlyosságára tekintettel a területvédelmi tartalékosokat is bevonta az árvízi védekezésbe.
A Boris ciklon hatása és a védekezés kihívásai
A jelenlegi árvízhelyzetet a Boris ciklon idézte elő, amely jelentős mennyiségű csapadékot hozott a Duna vízgyűjtő területeire. Az időjárás gyors változása és a mérőállomások adatproblémái nehezítik a helyzet pontos előrejelzését, mondta Siklós Gabriella, az OVF szóvivője.
Szakértők folyamatosan dolgoznak az árhullám csúcspontjának meghatározásán, és megfontolják a szükségtározók megnyitását, ami védelmet nyújthat Mosonmagyaróvár számára a nagyobb károk ellen.
Az árvízi védekezés folyamatosan zajlik, a hatóságok éjjel-nappal figyelemmel kísérik a helyzet alakulását, hogy minimalizálják a károkat és biztosítsák a lakosság biztonságát.
Ezeket láttad már?
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át