HírekKülföld

Orosz adatlopás botrány: Veszélyben az EU állampolgárainak adatai?

Az utóbbi időben egyre több hír érkezik az adatlopás veszélyeiről, és most egy újabb botrány rázta meg az Európai Uniót. Kiderült, hogy orosz informatikai szakemberek részt vehettek az EU új határellenőrzési rendszerének (EES) fejlesztésében.

Ez komoly aggodalomra ad okot, mert felmerült a gyanú, hogy az orosz titkosszolgálat (FSzB) hozzáférhetett uniós állampolgárok személyes adataihoz.

Hogyan történhetett?

A Financial Times szerint egy francia informatikai cég, az Atos oroszországi részlege olyan szoftvereket vásárolt, amelyek az EU határvédelmi adatbázisának kialakításában is szerepet kaptak.

Az Atos moszkvai irodája olyan engedélyt kapott, amely lehetőséget adhatott az FSzB-nek az adatokhoz való hozzáférésre, így a határellenőrzési rendszer potenciálisan sebezhetővé vált az adatlopás szempontjából.

Milyen adatok kerülhettek veszélybe?

Az EES rendszer célja, hogy minden beutazó és kilépő személy biometrikus adatait (például ujjlenyomat és arckép) és személyes információit rögzítse.

Az ilyen érzékeny adatok védelme kulcsfontosságú, hiszen visszaélés esetén az adatlopás súlyos következményekkel járhat az uniós állampolgárok számára.

Ki vizsgálja az ügyét?

Az adatlopás gyanúja miatt több uniós szervezet is nyomozást indított:

  • Európai Ügyészség (EPPO): Vizsgálja, hogy az FSzB valóban hozzáférhetett-e az adatokhoz.
  • EU csalás elleni hivatala (OLAF): Korábban már ellenőrizte az Atos orosz kapcsolatát, de akkor nem talált elég bizonyítékot.
  • EU-Lisa ügynökség: Folyamatos biztonsági ellenőrzéseket végez az adatlopások megelőzése érdekében.

Mit mondanak az EU vezetői az adatlopás veszélyéről?

Bár egyelőre nincs konkrét bizonyíték arra, hogy az adatokkal visszaéltek volna, az Európai Bizottság szerint sürgős biztonsági auditokra van szükség. Egy uniós vezető szerint az Atos moszkvai részlegének bevonása súlyos adatlopási kockázatot jelenthetett, és ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Mi várható a jövőben az adatlopás megelőzése érdekében?

Az EU várhatóan szigorítja az adatvédelmi szabályokat, hogy az ilyen esetek ne ismétlődhessenek meg. További vizsgálatok és jogi lépések is várhatóak, hogy kiderüljön, tényleg történt-e adatlopás, és ha igen, milyen intézkedésekre van szükség a jövőbeni hasonló incidensek elkerülése érdekében.

Ez az eset ismét rámutatott arra, hogy az adatbiztonság milyen fontos az EU-ban. Ha valóban adatlopás történt, az súlyos következményekkel járhat az európai polgárok számára. A következő hónapokban kiderül, milyen lépéseket tesznek a hatóságok az adatlopások megelőzése és a biztonság növelése érdekében.

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Olyan történeteket és gondolatokat osztok meg, amelyek lekötik az olvasót, elgondolkodtatnak, vagy éppen kikapcsolódást nyújtanak. Fontos számomra, hogy minden cikk hiteles, lényegre törő és élvezetes legyen.

EZ MÉG ÉRDEKELHET