Kétszer gondolkodj, mielőtt kiöntenéd a paprikát!
Olyan egyszerű trükköt árulunk el most, ami totálisan megcáfolja azt a nézetet, miszerint a paprika csupán egynyári növény. Azt tanácsoljuk, merülj el cikkünkben, tanuld meg, hogyan teleltess át paprikát, és hogyan érd el, hogy az éveken át termővé váljon!
Eddig valószínűleg még sosem találkoztál ezzel az innovatív ötlettel, de valljuk be, hihetetlenül hasznosnak tűnik. Sőt, mindenképp érdemes elpróbálni. Mégis, miért dobnám ki a betakarítást követően a növényt? Inkább hozzuk be a lakásba!
Ennek a módszernek hála, ugyanaz a paprika növény éveken át termővé válik, így megspórolhatjuk a tavaszi palántázást. Persze, a lakásban nem fog termőre fordulni télen, de ha szeretnénk télen is friss paprikát, ültessük a növényt melegházba. Itt biztosítsuk számára a megfelelő tápanyagot, párát és hőmérsékletet, hogy termőre forduljon.
Ha a szobában szeretnénk teleltetni, akkor a következő lépéseket kell megtennünk:
Ássuk ki a paprika növényt, szedjük le róla minden termést, ésültessük át egy cserepekbe. Tisztítsuk meg a leveleit, távolítsuk el a levéltetveket. Tehessük hűvös, száraz helyre. Számára elegendő a 12-14 fokos hőmérséklet, tehát az ablak közelében lesz az ideális hely. Nem kell túl sokat öntözni, elég, ha két-három hetente kap vizet.
A levelek idővel lehullnak, ez teljesen természetes. Ilyenkor érdemes megmetszeni a növényt, de legalább 2-3 Y-alakú hajtást hagyjunk rajta, amelyek felső szárai 4-6 cm hosszúak.
Április végén menjen át a növény melegebb helyre és kezdjük el gyakrabban öntözni. Így hamarosan megjelennek az új hajtások és levelek. A melegebb idő beálltával pedig ültessük vissza a kertbe.
Paprikatermesztés alapjai:
A paprikatermesztés aranyszabályai nem csak a növények fizikai szükségleteire, hanem a népi megfigyelésekre is támaszkodnak:
Magvetés és palántanevelés:
A régi gazdák a magvetés idejét általában a katolikus ünnepekhez igazították. Gyümölcsoltó Boldogasszony napja környékén, március 25-e körül kezdték a paprikapalánta nevelését.
A Fagyosszentek napját (március 12-14.) követően érdemes a magokat fagyzugos helyre vetni, mert a hideg még kárt tehet a kikelt növényekben.
Kiültetés:
A fagyok elmúltával, általában május közepe és Szent Antal napja (június 13.) között lehet kiültetni a palántákat a szabadföldbe.
Ültetéskor figyeljünk a tőtávolságra, hogy a növényeknek legyen elég helyük a növekedéshez.
Talaj:
A paprika humuszban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt kedvel.
A trágyázással javíthatjuk a talaj minőségét.
Tápanyag-utánpótlás:
A vegetációs időszak alatt a tápoldatozással segíthetjük a paprika fejlődését.
Öntözés:
A paprika rendszeres öntözést igényel, főleg a termésképződés idején.
Figyeljünk arra, hogy a túlöntözést kerüljük.
Betegségek és kártevők:
A megelőző védekezéssel csökkenthetjük a betegségek és a kártevők okozta károkat.
Az általános elvek mellett a különböző paprikafajták igényei is eltérőek lehetnek, ezért érdemes tájékozódnunk a választott fajta gondozási sajátosságairól is.