Hétfő délután az Országgyűlés azonnali kérdések óráján Orbán Viktor miniszterelnök és az ellenzéki képviselők csaptak össze. Az esemény során az ellenzék különféle aktuális és vitatott témákban tette próbára a miniszterelnök érveit. A vita heves volt, és olyan kérdések kerültek elő, mint az uniós források sorsa, a vendégmunkások helyzete, valamint a szociális szféra és az egészségügy állapota.
Az EU-s források és korrupciós vádak
Arató Gergely (DK) az EU-s támogatások körüli helyzetet és a kormány korrupciós ügyeit helyezte fókuszba, azzal vádolva a kormányt, hogy ezek miatt Magyarország elveszítheti a forrásokat. Orbán Viktor ezt határozottan cáfolta, hangsúlyozva, hogy Magyarország számláján 12 milliárd euró áll rendelkezésre. A miniszterelnök szerint a kormány minden fillért igyekszik megvédeni, míg Arató továbbra is a korrupció veszélyeire hívta fel a figyelmet.
Vendégmunkások és bérkérdések
Toroczkai László (Mi Hazánk) a magyar munkaerő kiszorítására és a vendégmunkások növekvő számára mutatott rá, példaként említve az ételfutárok területét. Orbán elismerte, hogy a bérek emelése ellenére még mindig van teendő ezen a téren. Ígéretet tett, hogy a vendégmunkások „haza fognak menni”, de Toroczkai szerint ennek realitása kérdéses. A képviselő sürgette az állami béremelések fokozását.
Szociális szféra: Béremelés csak 2026-ban?
A szociális dolgozók alacsony bérezése szintén hangsúlyos téma volt. Jámbor András (Párbeszéd) szerint a szektor dolgozóinak helyzete kritikus, és a béremelés késlekedése tovább ronthatja a munkakörülményeket. Orbán ugyan a gyermekvédelemre fordított források emelésével érvelt, de elismerte, hogy a szociális szféra béremelése csak 2026-ban várható. Jámbor szerint ez a határidő elfogadhatatlan.
Az egészségügy reformjai és a vitatott tb-hordozhatóság
Az egészségügy helyzete is komoly vitát váltott ki. Lukács László György (Jobbik) bírálta a hosszú várólistákat és a kettős finanszírozású rendszert, amely szerinte az embereket magánellátásra kényszeríti. A tb hordozhatóságának ötletét Orbán elutasította, mondván, hogy az az állami egészségügyi rendszer ellehetetlenüléséhez vezetne. A kormány ehelyett az orvosbérek emelésével és kórházfelújításokkal bizonyította elkötelezettségét.
Konklúzió
Az azonnali kérdések órája ismét rávilágított az ország megosztottságára, valamint a kormány és az ellenzék között húzódó mély politikai törésvonalakra. Az uniós források védelmétől kezdve a vendégmunkások helyzetén át a szociális szféra és az egészségügy problémáiig számos ügy kerül napirendre, amelyek mind sürgető megoldásokat kívánnak. Az ülés tanulsága, hogy bár a kormány állítja, hogy erőfeszítéseket tesz a helyzet javítására, az ellenzék szerint ezek az intézkedések gyakran nem elégségesek vagy időben túl későiek.
forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20241216/orban-viktor-eros-kijelenteseket-tett-730245