Napindító szokásaink kellően meghatározzák a napunkat, nem csak hangulati szempontból, de a napi étrendünket és kalóriafelvételünket is befolyásolják. Ez a reggeli rituálé határozza meg, hogy mennyit eszünk ebédre és hogyan használja fel a szervezetünk a bevitt kalóriákat. Tudományos bizonyítékok igazolják, hogy a rossz szokások és az egyensúlyhiány, amely súlygyarapodáshoz vezet, szorosan összefüggnek.
1. Szegényes reggelid van.
Fontosabb, mikor eszünk, mint az, mit eszünk. Izraeli tudósok bizonyították, hogy a bőséges reggeli és a könnyű ebéd hatékonyabb a súlymegtartásban, mint a gyakori rágcsálnivalók. Ennek oka, hogy anyagcsere ütemünk változik egész nap. Mindez arra enged következtetni a tudósok szerint, hogy ne utasítsuk vissza a magas kalóriatartalmú reggelit. Ebédre csak közepes mennyiséget, vacsorára pedig könnyű ételt kell fogyasztani.
2. Hiányzik a reggeli napfényes sétád.
A napfény, ha szó szerint nem is, de goldos részben el tud égetni néhány felesleges zsírréteget. Kanadai kutatók kimutatták, hogy a napfény hatására a lipidek mérete csökken. Ez részben magyarázza, miért hízunk meg könnyebben télen. Fontos azonban, hogy óvatosan bánj a napsütéssel, mindig használj napvédő krémet.
3. Nem iszol egy pohár vizet ébredés után.
Mivel testünk 55-60%-ban vízből áll, okos dolog egy pohár vizet inni rögtön ébredés után. A víz beindítja az anyagcserét, aminek következtében kevesebb zsír raktározódik el. A víz segít megszabadulni a méreganyagoktól is. Egy kísérletben, ahol a résztvevő mindig vízzel indította a reggelét, a testzsír százaléka 17-ről 10%-ra csökkent.
4. Nem edzel reggelente.
A reggeli edzések nem csak kalóriaégetők és anyagcsere-fokozók, de csökkentik az étvágyat is. Egy kísérlet úgy találta, hogy akik éhgyomorra edzenek, napközben kevesebbet esznek. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a mozgás felébreszti a testet, és segít leküzdeni a felkelés okozta stresszt. Arra is rájöttek a kutatók, hogy az éhgyomorra végzett edzés 20%-kal hatékonyabb a fogyás tekintetében, mint a napközbeni edzés.
5. A legfinomabb falatokat ebédre vagy vacsorára tartogatod.
Ha nem tudsz ellenállni az édességnek vagy a finom péksüteményeknek, a nap első felében fogyaszd el őket, legalábbis a kutatók ezt javasolják. Egy reggeli muffin kevésbé hízlal, mint ha ugyanazt az édességet este ennéd meg.
6. Reggel szokásod a hírek olvasása.
A hírek által kiváltott aggodalom és stressz szintén negatívan befolyásolhatja az egészségedet, különösen akkor, ha krónikus alváshiányban szenvedsz. A hosszan tartó stressz hatására az őssejtek zsírsejtekké alakulhatnak. A kutatók szerint ezek az új zsírsejtek stresszhormonokat termelnek, hogy a szervezet alkalmazkodjon a stresszes helyzethez. Ha a stressz rövidtávú, nem képződnek új zsírsejtek, de ha hosszútávú, akkor beindul a kalóriagyűjtés. Kevesebbet is eszünk, de ha a stressz nem szűnik meg, nem fogunk fogyni.
7. Figyelmen kívül hagyod kedvenced segítségét.
Egy kutya tökéletes társa lehet egy futásnak, egy macska pedig örömöt hozhat a jógázásba. Kutatások szerint azoknak, akiknek van háziállata, könnyebb megtartaniuk a súlyukat. Az állattal való kommunikáció és foglalkozás csökkenti a stresszt, így kevesebb eséllyel kell nyugtatnod magad egy muffinnal vagy néhány csokis keksszel.
VÉLEMÉNYEK
Nagy Alma szerkesztette írás.
Ezeket láttad már?
- A nagyimtól tanultam a családi receptet: Mióta ezzel öntözöm a növényeimet, minden szomszéd irigykedve jön át
- Egész télen nem kell gyömbért vennem, mert minden nyáron így termesztek magamnak végtelen mennyiségűt!
- Milyen praktikus! Már régóta alufóliát használok, de ez a nyolc tipp még nekem is új volt