Rovarcsípések bárhol érhetnek minket: a medencénél, a hegyekben, a saját kertünkben, sőt még az ágyunkban is. Gyakran előfordul, hogy nem ismerjük fel azonnal a csípés okozóját, csak a bőrünkön látható piros duzzanatot észleljük, amely viszket vagy fáj. Bár ezek a csípések általában ártalmatlannak tűnnek, mégis érdemes beazonosítani őket, és megfelelően kezelni.
8. Pókcsípés
A pókcsípés többnyire veszélytelen, és csak egy apró, piros nyomot hagy a bőrön. Azonban néhány pók – mint például a fekete özvegy és a barna remetepók – csípése komolyabb problémát is okozhat.
Kezelése: Ha ártalmatlan a pók, elegendő a csípést szappannal és vízzel lemosni, hideg borogatást tenni rá és felkenni antibiotikus kenőccsel. Ha gyanús a csípés, azonnal orvosi segítség kell.
7. Szúnyogcsípés
Mindenki ismeri a szúnyogcsípést: kemény, piros duzzanat, ami viszket. A viszketést szódabikarbóna és víz keverékével, aloe verával, mézzel csillapíthatjuk.
6. Kullancscsípés
A kullancs csípése könnyen felismerhető, főleg annak következtében, hogy maga a kullancs akár 10 napig is a bőrünkben maradhat. Ha már leesett, a csípés helyén egy piros kör látható.
Kezelése: Ha a kullancs még bennünk van, azonnal el kell távolítani, majd a bőrt alkohollal vagy szappanos vízzel tisztítani kell.
5. Hangyacsípés
A legtöbb hangyacsípés viszonylag ártalmatlan, azonban a vörös tűzhangyáék már jelentős fájdalmat és kellemetlenséget okozhat.
Kezelése: Szappanos vízzel tisztítsuk a csípés helyét, és tegyük a területre jégdarabot vagy hideg borogatást.
4. Bolhacsípés
A bolhák általában 3-4 szúrással támadnak egyszerre, és ennek következtében elemi erővel jelenik meg a viszketés a bőrfelszínen.
Kezelése: Egy antihisztaminos krémmel csillapítható a viszketés, és gyorsítható a gyógyulás.
3. Ágyi poloska csípés
Az ágyi poloska csípése egymás közelében található több apró, piros duzzanat formájában jelentkezik. Ezek a duzzanatok általában a felsőtesten jelennek meg, és közepén egy sötétebb pötty van.
Kezelése: Csillapítható a viszketés hideg borogatással, viszketés elleni krémmel, vagy akár egy zabpelyhes fürdővel is.
2. Méhcsípés
A méhcsípést általában rögtön követi a bőr pirossága és duzzadása, a közepén pedig világosan látszik a fullánk. A csípés égető érzéssel jár, amelyet idővel erős fájdalom és viszketés követhet.
Kezelése: Azonnal el kell távolítani a fullánkot, majd a területet szappanos vízzel leöblíteni, hideg borogatást tenni rá, és felkenni antibiotikus kenőccsel.
1. Darázscsípés
A darázscsípés hasonló érzéssel jár, mint a méhcsípés, csak a darázs többször is belemarhat a bőrünkbe.
Kezelése: Az elsődleges lépés a rovar távol tartása, majd a szappanos hideg vízzel való lemosás és az almaecetes borogatás.
A BIKUCI csapata
1 hozzászólás
Oerbán Balázs 2019-10-05, 15:37
„Szerintem a fenti balesetek és azok gyakorisága különösen vidéki (falusi) településeken indokolja ezeknek a megelőzési és kezelési módszereknek a népszerűsítését.”
HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ Mégsem szólok hozzá
Kérjük, ossza meg velünk véleményét!
írja be ide nevét
Helytelen e-mail címet adott meg!
írja be e-mail címét
Jegyezze meg a böngésző a nevemet és az e-mail címemet a következő alkalomra, ha újra hozzá szeretnék szólni.
Figyelem: Ha az egészségügyi állapotán nem javul, keresse fel háziorvosát!